ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim


BIP > O ZGZK



O ZGZK

Związek Gmin Ziemi Kujawskiej (ZGZK) powstał w 1991r. z inicjatywy ówczesnego Burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego przy poparciu pozostałych Wójtów i Burmistrzów gmin dzisiejszego powiatu Aleksandrowskiego. Głównym zadaniem Związku jest rozwiązywanie wspólnych problemów gospodarczych ekologicznych, kulturalnych i społecznych gmin członkowskich.
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej zs w Aleksandrowie Kujawskim zrzesza 9 gmin -3 Gminy miejskie: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa i 6 gmin wiejskich: Aleksandrów Kujawski, Bądkowo, Koneck, Raciążek, Waganiec, Zakrzewo. Zasięg działania tych gmin pokrywa się z granicami powiatu aleksandrowskiego.
Obszar działania ZGZK zajmuje powierzchnię 475,6 km2 i zamieszkały jest łącznie przez 56.946 mieszkańców z tego 30.331 na obszarach wiejskich.
Teren ten posiada bogatą historię sięgającą pradziejów, przez co czyni go bardzo atrakcyjnym regionem turystycznym ze względu na liczne obiekty zabytkowej architektury, jak i wyjątkowe osobliwości przyrodnicze.
Na terenie ZGZK znajdują się 3 rezerwaty w tym unikatowy rezerwat słonorośli. Nizina Ciechocińska będąca obszarem chronionego krajobrazu, obejmuje miasta Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek - „Perła Kujaw” najpopularniejsze polskie uzdrowisko znane z występujących w warstwie czwartorzędu wód słonych i solanek posiadających właściwości lecznicze i Nieszawa, gdzie planowana jest budowa stopnia wodnego i mostu w ramach kaskady Dolnej Wisły oraz gminy Aleksandrów Kujawski i Waganiec.
Obszar gmin uczestniczących w ZGZK stanowi szeroki korytarz ekologiczny stanowiący najważniejszy w Europie szlak wędrówek ptaków i roślin.
Od strony zachodniej gminy Zakrzewo i Bądkowo połączone są ciekami wodnymi z kanałem Bachorza a dalej z „Nadgoplańskim Parkiem Tysiąclecia”.
Obszar ZGZK położony jest na głównym Zbiorniku Wód Podziemnych i z uwagi na brak ciągłej warstwy izolacyjnej jest szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenie antropogeniczne i dlatego cały teren jest obszarem wysokiej lub najwyższej ochrony (OWO; ONO).
Dwunastoletnia współpraca Wójtów i Burmistrzów gmin uczestniczących w Związku zaowocowała dotychczas m.in.:
- rekultywacją starego wysypiska śmieci i budową nowoczesnego składowiska odpadów zarządzanego przez spółkę będącą własnością ZGZK,
- zakupem 132 szt. pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (opakowania szklane, papier, puszki, tworzywa sztuczne) typu „DZWON” o pojemności 1,5 m3 każdy oraz 120 szt. pojemników na odpady typu SM 110l z przeznaczeniem dla mieszkańców strefy wokół składowiska,
- opracowaniem globalnej „Koncepcji unormowania gospodarki ściekowej dla miast i gmin zrzeszonych w ZGZK”, która stanowi podstawę I etapu inwestycji obejmującej budowę dwóch oczyszczalni ścieków mechaniczno-biologicznych dla m. Waganiec i Zakrzewo o łącznej przepustowości Qdśr=763 m3 oraz budowę kanalizacji ściekowej i deszczowej o łącznej długości 32250 mb w gm. Aleksandrów Kujawski, Waganiec, Zakrzewo. Osiągnięcie zamierzonego efektu ekologicznego planowane jest na III kwartał 2004.r,
W ramach Lokalnej Akcji na rzecz Środowiska przy współudziale ZGZK ze Starostwem został opracowany, Program Ochrony Środowiska dla powiatu Aleksandrów Kujawski, natomiast obecnie trwają prace nad dostosowaniem w/w dokumentu do obecnych przepisów,
- przeprowadzono akcję podwyższania świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, skierowaną głównie do młodszego pokolenia. W trakcie jej trwania: wydano komiksy, plakaty i kalendarze propagujące segregację odpadów, które zostały rozdane w szkołach, prowadzono szereg audycji radiowych oraz zorganizowano warsztaty edukacyjne dla nauczycieli. Od 4 lat odbywa się konkurs zbiórki makulatury organizowany dla szkół w gminach. Organizowane są również wyjazdy na składowisko i pogadanki dla dzieci szkół podstawowych dotyczące segregacji odpadów i ich powtórnego wykorzystania.
- wypracowanych nadwyżek budżetowych dotychczas dotowane były: Ochotnicza Straż Pożarna, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej i Powiatowy Lekarz Weterynarii.


strzałka do góry