ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej


BIP > Komunikat



ZARZĄDZENIE NR 24/2024 DYREKTORA MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ W OSTROWI MAZOWIECKIEJ z dnia 12 grudnia 2024 r.


 


Zarządzenie Nr 24/2024
Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej


z dnia 12 grudnia 2024 r.


w sprawie wprowadzenia "Regulaminu naboru i uczestnictwa w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej


Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 647 z późn. zm.), § 6 ust. 4 i 5, § 9 ust. 5 Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej wprowadzonego Uchwałą Nr XII/134/2019 Rady Miasta Ostrów Mazowiecka z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie nadania Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej, Uchwały Nr VI/59/2024 Rady Miasta Ostrów Mazowiecka z dnia 27 listopada 2024 w sprawie przystąpienia Miasta Ostrów Mazowiecka do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnictwa Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka nr OP-K.0052.206.2024 z dnia 4 grudnia 2024r.w sprawie udzielenia  Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej pełnomocnictwa Pani Barbarze Szrejber -p.o. Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej do reprezentowania Miasta Ostrów Mazowiecka w zakresie czynności związanych z realizacją Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, zwanego dalej „Programem”, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego, zarządzam co następuje:


§ 1. Wprowadza się "Regulamin naboru i uczestnictwa w Programie „Regulamin naboru i uczestnictwa w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, stanowiący załącznik do Zarządzenia.


§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


 


p.o. Dyrektora
Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej
/-/ Barbara Szrejber 



 


Załącznik do zarządzenia Nr 24/2024
Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej


w Ostrowi Mazowieckiej
z dnia 12  grudnia 2024 r.


Regulamin naboru i uczestnictwa w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025,


§ 1. Postanowienia ogólne


1. Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, zwany dalej „Programem”, realizowany jest w ramach resortowego programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego w roku 2025.


2. Jednostką realizującą Program jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej z siedzibą) przy ul. Warchalskiego 3, zwany dalej „MOPS”.


3. Regulamin naboru i uczestnictwa w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, zwany dalej "Regulaminem” określa szczegółowe zasady realizacji Programu przez MOPS w Ostrowi Mazowieckiej.


§ 2. 1. Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mają uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą jednak ich zastępować.


2. Program zapewnia usługi asystencji osobistej osobie z niepełnosprawnością wykonywaną/ świadczoną przez asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością, zwanego dalej „asystentem”.


§ 3. Adresaci Programu


1. Adresatami Programu są:


1) dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz


2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:


a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo


b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo


c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


2. Usługami asystenckimi zaplanowano objąć  co najmniej 60 osób, w tym co najmniej:


a) 1 dziecko od 2 do 16. roku życia,


b) 41 osób o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne);


c) 13 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne);


d) 1 osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne);


e) 4 osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne);


MOPS zastrzega sobie możliwość zwiększenia lub zmniejszenia liczby uczestników Programu w sytuacji dostępności godzin przyznanych MOPS w ramach Programu oraz możliwość zmiany ilości poszczególnych grup adresatów Programu.


3. Co najmniej 50% uczestników Programu będą stanowić osoby wymagające wysokiego poziomu wsparcia tj.:


a) osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,


b) dzieci do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,


c) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,


d) osoby z niepełnosprawnościami sprzężonymi[1]


§ 4. 1. Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:


1) wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;


2) wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;


3) wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;


4) wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.


2. Usługa asystencji osobistej na terenie szkoły może być realizowana wyłącznie w przypadku, gdy szkoła nie zapewnia tej usługi.


3. Zakres czynności w ramach usług asystencji osobistej zawiera załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.


4. Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.


5. Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnością.


6. W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1283), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust. 1, finansowane ze środków publicznych.


7. Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.


8. Do czasu realizacji usług asystencji osobistej wlicza się czas oczekiwania/gotowości na świadczenie usług nie dłuższy niż 90 minut. Jeżeli czas oczekiwania wynosi więcej niż 90 minut, wówczas usługę dojazdu do wybranego miejsca i powrotu z niego rozlicza się jako dwie odrębne usługi powiększone łącznie o 90 minut trwania.


9. Zakres czynności w ramach usług asystencji osobistej i ich zakres godzinowy powinny być uzależnione od osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, z uwzględnieniem stopnia i rodzaju niepełnosprawności uczestnika, z zastrzeżeniem ust. 10.


10. Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż[2]:


1) 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:


a) o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,


b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;


2) 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:


a) o znacznym stopniu niepełnosprawności,


b) traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;


3) 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie:


a) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością


sprzężoną,


b) traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu


niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, z niepełnosprawnością sprzężoną;


4) 360 godzin rocznie dla:


a) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o umiarkowanym


stopniu niepełnosprawności,


b) osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,


c) dzieci od ukończenia 2 roku do ukończenia 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie  ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.


11. O wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do korzystania z usług asystenta albo na wymiar limitu godzin usług asystencji osobistej (np. utrata statusu osoby z niepełnosprawnością, zmiana stopnia niepełnosprawności, korzystanie w danym roku kalendarzowym z usług asystencji osobistej finansowanych ze środków z Funduszu w ramach innych programów Ministra dotyczących usług asystencji osobistej) uczestnik zobowiązany jest niezwłocznie poinformować MOPS, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia nastąpienia zmiany.


12. Zmiana stopnia niepełnosprawności uczestnika lub korzystanie przez uczestnika w danym roku kalendarzowym z usług asystencji osobistej finansowanych ze środków z Funduszu w ramach innych programów Ministra będzie skutkować zmianą przysługującego uczestnikowi limitu godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków z Funduszu w ramach Programu w danym roku kalendarzowym. Nowy limit będzie ustalany od dnia, w którym nastąpiły zmiany ww. okoliczności.


13. Za realizację usługi asystencji osobistej w ramach Programu uczestnik nie ponosi odpłatności.


14. Przyznając usługi asystencji osobistej, MOPS w pierwszej kolejności uwzględni potrzeby:


1) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają


możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.


2) osób z niepełnosprawnościami wspólnie zamieszkującymi i  gospodarującymi, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.


15. Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:


1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu , w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym lub


2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub


3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.


Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.


1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta; lub


2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w


udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu; lub


3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie) w Karcie zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 ( z zastrzeżeniem spełniania przez tą osobę wymogów ust.15 ppkt 1) i 2).


16. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.


17. W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej mają być świadczone na rzecz małoletnich, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, muszą zostać spełnione warunki określone w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. 2024 poz. 560), a także wymagana jest pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego małoletniego.  


18. Usługi w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 będą realizowane od dnia 1 stycznia 2025r. do dnia 31 grudnia 2025r.


§ 5. Proces rekrutacji:


1. Nabór uczestników do Programu prowadzony jest przez MOPS w Ostrowi Mazowieckiej.


2. Podstawą przyznania usług asystenckich jest złożenie następującej dokumentacji:


1) „Karty zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, której wzór stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu;


2) Kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/o niepełnosprawności osoby nad którą członek rodziny/opiekun sprawuje opiekę;


3) Zaakceptowany Zakres czynności w ramach usług asystenta do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, stanowiący załącznik nr 2 do regulaminu.


4) Oświadczenie o przetwarzaniu danych osobowych w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych, w celu skorzystania z usług asystenckich, w związku z realizacją Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu


5) Klauzula informacyjna RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby    niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, według wzoru stanowiącego Załącznik nr 4 do niniejszego regulaminu.


3. Dokumenty należy złożyć w formie papierowej osobiście lub pocztą do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul Warchalskiego 3,


4. W przypadku braku możliwości dostarczenia wymaganych dokumentów w formie wskazanej w pkt. 3. Należy skontaktować się z MOPS telefonicznie pod numer (029) 745 32 41 lub (029) 745 24 45 lub mailowo na adres: sekretariat@mopsostrowmaz.pl. Osoby zainteresowane mogą zgłosić chęć udziału w każdy inny sposób umożliwiający pracownikom MOPS skontaktowanie się z nimi.


5. Zgłoszenia do Programu będą przyjmowane w sposób ciągły do wyczerpania limitu godzin  dla poszczególnych grup odbiorców określonych umową, spełniających wymagania programu, z uwzględnieniem w pierwszej kolejności osób wskazanych w ust. 14.


6. Zgłoszenia do Programu będzie rozpatrywać wyznaczony przez Dyrektora MOPS w Ostrowi Mazowieckiej pracownik.


7. Osoby zgłoszone do Programu po osiągnięciu limitu dostępnych godzin zostaną wpisane na listę rezerwową.


8. W przypadku rezygnacji osoby zakwalifikowanej do Programu będzie kierowana kolejna osoba z listy rezerwowej.


10. O wynikach rekrutacji osoby zakwalifikowane do udziału w Programie zostaną poinformowane pisemnie.


10. Osoba zakwalifikowana do programu będzie zobowiązana do złożenia Deklaracji uczestnika programu według wzoru stanowiącego Załącznik nr 5 do niniejszego Regulaminu.


11. Osoba skierowana do Programu otrzyma Skierowanie – załącznik nr 6 do niniejszego regulaminu.


§ 6. Obowiązki uczestnika


1. Osoba niepełnosprawna bądź jej opiekun prawny z dniem zakwalifikowania do programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, uzyskuje status uczestnika Programu.


2. Uczestnik programu zobowiązany jest do:


1) Uczestnictwa w zadeklarowanym wsparciu;


2) Wcześniejszego informowania osoby świadczącej usługę o braku możliwości jej realizacji w wyznaczonym w skierowaniu, terminie;


3) Niezwłocznego informowania o wszystkich zmianach okoliczności faktycznych mogących mieć wpływ na realizację Programu;


4) Wypełnienia dokumentów związanych z realizacją Programu;


5) Umożliwienia dokonania kontroli osobom upoważnionym w trakcie trwania Programu oraz udzielania informacji związanych z realizacją Programu po jego zakończeniu do celów monitorowania prawidłowości realizacji Programu przez podmioty upoważnione przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, będącego dysponentem funduszu celowego: Fundusz Solidarnościowy, zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym  (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 647 z późn. zm.).


6) Przestrzegania zasad niniejszego regulaminu.


3. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania/pobytu uczestnik Programu zobowiązany jest złożyć  do gminy/powiatu, w którym będzie zamieszkiwał/ przebywał, oświadczenie o wcześniejszym  korzystaniu z usług asystenckich.


§ 7. Dane osobowe


1. Administratorem przekazanych danych osobowych w celu rekrutacji i realizacji Programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej.


2. Przystępując do udziału w Programie, uczestnik zobowiązany jest do zapoznania się z ogólną informacją o warunkach przetwarzania danych osobowych stanowiącą Załącznik nr 3 i 4 do niniejszego regulaminu.


§ 8. Postanowienia końcowe


1. Realizator zastrzega sobie prawo zmiany niniejszego Regulaminu.


2. Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają formy pisemnej i wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.


3. Regulamin obowiązuje przez czas trwania Programu.


4. Sprawy nieuregulowane niniejszym regulaminem są rozstrzygane przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej 




[1] Przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch niepełnosprawności.




[2] Limit dotyczy godzin usług asystencji osobistej świadczonych w ramach wszystkich programów Ministra w zakresie usług asystencji osobistej.



Załącznik: Skierowanie (Zalacznik-nr-6-Skierowanie.docx)

Pobierz aplikację do wyświetlania załączników: Pobierz aplikację Acrobat Reader - dokumenty pdf

strzałka do góry