BIP > Komunikat
Schronisko dla osób bezdomnych zapewnia osobom bezdomnym, które podpisały kontrakt socjalny, całodobowe, tymczasowe schronienie oraz usługi ukierunkowane na wzmacnianie aktywności społecznej, wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi zapewnia osobom bezdomnym, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb bytowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy, tymczasowe schronienie wraz z usługami opiekuńczymi oraz usługami ukierunkowanymi na wzmacnianie aktywności społecznej, w miarę możliwości wyjście z bezdomności i uzyskanie samodzielności życiowej.
Sprawy osób bezdomnych prowadzą pracownicy socjalni zespołu do spraw bezdomności.
Wymagane dokumenty
- wniosek osoby lub jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby działającej za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy (do wglądu)
- dokumenty potwierdzające sytuację życiową, w tym dochodową, osoby ubiegającej się o skierowanie
Miejsce złożenia dokumentów
Siedziba MOPS w Pile, ul. Kwiatowa 5, kancelaria – parter, tel. (67) 352 84 70
Złożenie wniosku drogą elektroniczną
- e-mail: mops@mops.pila.pl (zobacz: wymogi dla dokumentów elektronicznych)
- elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP: /mopspila/SkrytkaESP (zobacz: wymogi dla dokumentów elektronicznych)
- Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia
Opłaty
Wniosek nie podlega opłacie
Termin i sposób załatwienia
Wydanie decyzji administracyjnej poprzedzone jest przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego. Wywiad przeprowadzany jest w terminie 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W sprawach niecierpiących zwłoki, wymagających pilnej interwencji, wywiad przeprowadza się niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Wywiad przeprowadza się w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej lub rodziny albo w miejscu jej pobytu. Celem tej czynności jest zdiagnozowanie sytuacji życiowej rodziny/osoby ubiegającej się o przyznanie pomocy, tj. jej sytuacji osobistej, rodzinnej, zawodowej, materialnej, zdrowotnej itp.Tryb oraz terminy załatwiania spraw określa kodeks postępowania administracyjnego.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 kwietnia 2021r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego, uchwała Nr VIII/67/19 Rady Miasta Piły z dnia 30 kwietnia 2019r. w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych oraz schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Tryb odwoławczy
Od decyzji administracyjnej stronie przysługuje odwołanie, które wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.