BIP > ZADANIA KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH > Dział Świadczeń Socjalnych i Rehab. Społecznej
Kierownik: Aneta Lewandowska
Kontakt: tel. (63) 242 62 32, wew. 642
Przyjmuje w godzinach pracy: pok. 36
Godziny pracy: od poniedziałku do piątku: 7:30 – 15:30
Do zadań Działu Świadczeń Socjalnych i Rehabilitacji Społecznej należy w szczególności:
- Prowadzenie postępowań, przygotowywanie i wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach pomocy społecznej.
- Prowadzenie postępowań, w tym przyjmowanie wniosków, przygotowywanie i wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów (stypendium i zasiłki szkolne) oraz analiza wszystkich złożonych dokumentów, w tym potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne.
- Sporządzanie list wypłat przyznanych świadczeń pieniężnych z zakresu pomocy społecznej oraz pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
- Sporządzanie list osób objętych pomocą w formie posiłków w stołówce Ośrodka i dożywiania dzieci, przede wszystkim w szkołach i przedszkolach oraz objętych pomocą w formie niepieniężnej.
- Dokonywanie miesięcznych rozliczeń kosztów dożywiania w placówkach i instytucjach z uwzględnieniem każdego dziecka, ucznia i osoby wraz z przekazywaniem środków finansowych poszczególnym placówkom.
- Przygotowywanie i wydawanie decyzji odstępujących od zwrotu należności za niektóre świadczenia z pomocy społecznej.
- Przygotowywanie i wydawanie decyzji w sprawach opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
- Załatwianie spraw związanych ze sprawianiem pogrzebu, w tym dzieci martwo urodzonych i osobom bezdomnym.
- Dokonywanie miesięcznych rozliczeń z wykonania usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych z uwzględnieniem każdej osoby, liczby godzin usług świadczonych danej osobie i indywidualną odpłatność każdej osobie.
- Sporządzanie zapotrzebowań na środki finansowe związane z realizacją wypłat wynagrodzeń opiekunom prawnym i kuratorom z tytułu sprawowania opieki przyznanej przez Sąd.
- Sporządzanie sprawozdań w zakresie świadczeń z pomocy społecznej, w tym również składek na ubezpieczenie zdrowotne, dożywianie oraz w zakresie pomocy materialnej o charakterze socjalnym.
- Przygotowywanie i wydawanie decyzji w sprawach opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
- Zgłaszanie uprawnionych do ubezpieczenia - wyrejestrowywanie z ubezpieczenia w przypadku utraty uprawnień, zgłaszanie wszelkich zmian i korekt.
- Sporządzanie list osób objętych ubezpieczeniem społecznym, zdrowotnym z uwzględnieniem rodzaju ubezpieczenia, podstawy wymiaru i ustalonej składki dla każdej osoby uprawnionej.
- Sporządzanie raportów imiennych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i do zainteresowanych osób, sporządzanie deklaracji rozliczeniowych, dokonywanie bieżących korekt.
- Kompletowanie dokumentów osób wnoszących: odwołania od decyzji administracyjnych wydawanych w I instancji, skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i przekazywanie ich zgodnie z właściwością.
- Wydawanie zaświadczeń przede wszystkim na żądanie podopiecznych, sądów, policji, urzędów pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmujących informacje o udzielonych świadczeniach, w tym również dla potrzeb ustalenia kapitału w celach emerytalno-rentowych.
- Stała współpraca z pozostałymi komórkami organizacyjnymi Ośrodka w zakresie realizacji zadań statutowych.
- Stała współpraca z Działem Księgowo - Kadrowym w tym:
- planowanie wysokości środków do realizacji zadań,
- sporządzanie na koniec każdego miesiąca zestawień ustalających zaangażowanie środków na podstawie wydanych decyzji, w podziale na poszczególne rodzaje zadań.
- Koordynacja i nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem środków finansowych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji jednostki samorządu, w szczególności z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, poprzez m.in.:
- monitorowanie działalności oraz dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej i zajęć klubowych w warsztatach terapii zajęciowych,
- dofinansowanie uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych,
- dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób z niepełnosprawnościami,
- dofinansowania likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych w związku z indywidualnymi potrzebami osób z niepełnosprawnościami,
- dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny dla osób z niepełnosprawnościami, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz dofinansowania zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym na podstawie odrębnych przepisów,
- rehabilitację dzieci i młodzieży w wyżej wymienionym zakresie,
- dofinansowanie usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.
- Opracowywanie i realizacja powiatowych programów działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz przestrzegania praw osób niepełnosprawnych oraz innych projektów oraz współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w ramach zawartych porozumień.
- Realizacja programów celowych.
- Współpraca z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych.
- Współpraca z Działem Księgowo – Kadrowym przy sporządzaniu sprawozdań rzeczowo-finansowych z zadań realizowanych ze środków PFRON oraz z innymi komórkami organizacyjnymi Ośrodka.