BIP > Komunikat
Kierownik: Mirosława Śledź
Kontakt: tel. (63) 247 79 17
Przyjmuje w godzinach pracy: pok. 101 – ul. Przemysłowa 2
Godziny pracy: od poniedziałku do piątku: 7:30 – 15:30
Do zadań Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem należy w szczególności:
- Kierowanie i umieszczanie w domu pomocy społecznej osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w środowisku.
- Kierowanie osób do środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy.
- Prowadzenie postępowań, wydawanie decyzji administracyjnych ustalających odpłatność osób kierowanych do domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej.
- Prowadzenie ewidencji osób skierowanych do domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej - sporządzanie listy osób oczekujących na umieszczenie w tych placówkach oraz informowanie oczekujących o przewidywanym terminie umieszczenia.
- Przygotowywanie pisemnych umów z zstępnymi i wstępnymi, małżonkami i innymi osobami dotyczących ponoszenia odpłatności za pobyt członków rodziny w domach pomocy społecznej.
- Zapewnienie opieki i wychowania dzieciom pozbawionym częściowo lub całkowicie opieki rodziców w rodzinnych formach pieczy zastępczej lub w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
- Przydzielanie asystenta rodziny osobom i rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej, który w szczególności zajmuje się:
- opracowywaniem i realizacją planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym,
- opracowywaniem, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej,
- udzieleniem pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego,
- udzielaniem pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych i wychowawczych z dziećmi,
- wspieraniem aktywności społecznej rodzin,
- motywowaniem członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
- udzielaniem pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy zarobkowej,
- motywowanie rodziców do udziału w zajęciach grupowych, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych,
- udzielaniem wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych,
- podejmowaniem działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin,
- prowadzeniem indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci,
- realizacją zadań określonych w ustawie z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ”Za życiem”,
- prowadzeniem dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną,
- dokonywaniem okresowej oceny sytuacji rodziny, nie rzadziej niż co pół roku,
- monitorowaniem funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy z rodziną,
- sporządzaniem na wniosek sądu, opinii o rodzinie i jej członkach,
- współpracą z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny, z zespołem interdyscyplinarnym.
- Przygotowywanie umów dla rodzin zastępczych zawodowych, w tym rodzin zastępczych zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego oraz rodzin pomocowych.
- Przygotowywanie stosownych porozumień o umieszczanie dzieci w rodzinie zastępczej ze starostą powiatu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny zastępczej zawodowej lub niezawodowej, spełniającej warunki do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej.
- W przypadku braku możliwości zapewnienia opieki ze strony rodziców biologicznych organizowanie zastępczej opieki nad dzieckiem poprzez:
- analizę potrzeb i planowanie odpowiednich form pomocy w rodzinach zastępczych,
- wsparcie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej,
- współdziałanie z rodzinami zastępczymi w zakresie opracowania optymalnego modelu sprawowania opieki i wychowywania małoletnich oraz osób pełnoletnich otrzymujących pomoc pieniężną z tutejszego Ośrodka,
- pomoc w usamodzielnieniu, opracowanie planu usamodzielnienia w zależności od indywidualnej sytuacji usamodzielnianego wychowanka,
- opiniowanie na wniosek sądu kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej,
- szkolenie rodzin zastępczych i kandydatów na rodziny zastępcze,
- udzielanie wsparcia psychologicznego rodzinom zastępczym i dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej (prowadzenie rozmów wspierających, motywacyjnych i psychoedukacyjnych).
- Prowadzenie postępowań i wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach o przyznanie pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych, a także sporządzanie list wypłat.
- Przyjmowanie wniosków o przyznanie dodatku wychowawczego oraz świadczenia ”Dobry start” na dzieci przebywające w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz wydawanie decyzji administracyjnych w tym zakresie.
- Opracowywanie i realizacja programów rozwoju pieczy zastępczej.
- Realizację Strategii rozwiązywania problemów społecznych mieszkańców Konina, prowadzenie i przygotowanie corocznego monitoringu z zakresu założonych celów i kierunków działań we współpracy z działami Ośrodka.
- Realizację Strategii deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w Koninie oraz prowadzenie i przygotowanie corocznego monitoringu z zakresu założonych celów i kierunków działań.
- Sporządzanie i przekazywanie do sądu oceny funkcjonowania dziecka w rodzinie zastępczej.
- Wnioskowanie do sądu o powrót dziecka do rodziny biologicznej.
- Prowadzenie postępowań w sprawach przyznania pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, na zagospodarowanie i kontynuowanie nauki osobom osiągającym pełnoletność w rodzinie zastępczej, oraz opuszczającym placówki opiekuńczo- wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, domy pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niesprawnej intelektualnie, rodziny zastępcze oraz schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze lub młodzieżowe ośrodki wychowawcze.
- Współpraca z sądem, kuratorami zawodowymi, pedagogami szkolnymi, poradniami pedagogiczno-psychologicznymi, rodzicami, wychowawcami, zakładami podstawowej opieki medycznej w sprawach dotyczących opieki i wychowania dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
- Prowadzenie ewidencji nieletnich i małoletnich, skierowanych do placówek opiekuńczo-wychowawczych.
- Koordynowanie działań wynikających z nadzoru nad działalnością jednostek specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego oraz ośrodków wsparcia, domów pomocy społecznej i ośrodków interwencji kryzysowej.