ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej


BIP > POMOC SOCJALNA DLA UCZNIóW > Stypendium szkolne



Stypendium szkolne

I. Zasady przyznawania stypendiów szkolnych:
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty stypendium szkolne jest świadczeniem pomocy materialnej o charakterze socjalnym, udzielanym uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Stypendium szkolne może być udzielone uczniom w formie:
• całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,
• pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników,
• całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (dotyczy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów).
Stypendium szkolne może być udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium uzna, że udzielenie stypendium w powyższych formach nie jest możliwe lub nie jest celowe.
Zgodnie z regulaminem udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta stypendium szkolne może być przeznaczone na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów:
• zakupu podręczników do nauki, przyborów szkolnych, słowników, encyklopedii, pomocy naukowych, programów komputerowych związanych z pobieraną nauką,
• stroju do gimnastyki, wymaganego na lekcjach wychowania fizycznego,
• opłat za naukę języków obcych,
• opłat za zajęcia wyrównawcze, wykraczające poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania,
• opłat za dodatkowe zajęcia edukacyjne, realizowane poza szkołą, przejazdów do i ze szkoły środkami komunikacji zbiorowej poza miejsce zamieszkania, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych,
• opłat za zakwaterowanie w bursie, internacie – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i słuchaczy kolegiów.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne w roku szkolnym 2024/2025 nie może być większa niż kwota określona w ustawie o pomocy społecznej, tj. 600 zł.
• Stypendium szkolne nie może być niższe miesięcznie niż kwota 99,20 zł
• Stypendium szkolne nie może być wyższe miesięcznie niż kwota 248,00 zł
Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.
Jeżeli forma stypendium szkolnego tego wymaga, stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. kwoty 124,00 zł), a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. kwoty 124,00 zł).
Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych.
Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tj. kwoty 124,00 zł), a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych – osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. świadczeniach rodzinnych (tj. kwoty 124,00 zł).

II. Jak wnioskować o świadczenie:
Druk wniosku oraz pozostałych dokumentów dotyczących ubiegania się o prawo do stypendium szkolnego można pobrać w siedzibie MOPS - Nowy Bytom ul. Markowej 20, pokój 5 (parter) oraz na stronie internetowej Ośrodka: https://www.mops.rsl.pl (otwiera się w nowym oknie) lub BIP https://www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl (otwiera się w nowym oknie)
Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku:
a) uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego do dnia 15 lutego danego roku szkolnego;
b) słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.
W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu.

III. Podstawa prawna:
• Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów
• Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

IV. Dodatkowe informacje:
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek pracownika socjalnego bądź asystenta rodziny, możliwe jest także realizowanie faktur pro forma, ale tylko z zachowaniem kontroli realizowanych zakupów przez pracownika socjalnego bądź asystenta rodziny.


strzałka do góry