ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim


BIP > Komunikat



Protokół z posiedzenia Zarządu Związku ZGZK w dniu 14.09.2004r.

Protokół z posiedzenia Zarządu Związku ZGZK w dniu 14.09.2004r.

Przewodniczący Zarządu Związku Pan Andrzej Nawrocki przywitał zebranych, po czym zaproponował wnieść zmianę do porządku obrad polegającą na wstawieniu jako pkt 3 sprawy bieżące inwestycji „Unormowanie gospodarki ściekowej dla miast i gmin zrzeszonych w ZGZK – I etap”. Dotychczasowe punkty od 3 wzwyż zostają przesunięte.
Porządek obrad ze zmianami został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 1.
Omówiono inwestycję pn. ".Aktywizacja pozyskania i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miast i gmin zrzeszonych w ZGZK".
Aby zbilansować źródła pokrycia inwestycji zostały złożono wnioski o dotację z:
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - wniosek został odrzucony. Od decyzji panelu sterującego Związek odwołał się. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej odpowiedzi. Na kontakt telefoniczny jest odpowiedź abyśmy uzbroili się w cierpliwość i czekali.
EkoFunduszu - poproszono nas jeszcze o uzupełnienie wniosku o opis stanu istniejącego na Składowisku w Służewie oraz o szczegółowy opis źródeł dochodu Związku. EkoFundusz chce aby pod obrady Zarządu fundacji nasz wniosek trafił rzetelnie przygotowany. Uzupełnianie wniosków jest tam rzeczą częstą i zwiększa szanse na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.
Złożono również wniosek o pożyczkę do WFOŚiGW na kwotę 300 tys. zł., w wyniku czego uzyska1iśmy promesę funduszu. Do maja 2005r. w celu podpisania umowy mamy złożyć stosowne dokumenty. Tak daleki termin związany jest z tym, że pożyczka z tego funduszu stanowić ma jedynie zabezpieczenie jakbyśmy nie uzyskali pełnej kwoty dotacji.

Ad. 2.
Omówiono planowaną inwestycję pn. "Unormowanie gospodarki ściekowej na terenie gmin zrzeszonych w ZGZK" - finansowanie projektu ze środków Funduszu Spójności". W dniu 24 września 2004r. nastąpi ostateczny odbiór I etapu inwestycji "Unormowanie gospodarki ściekowej" prowadzony w gminach Aleksandrów Kuj., Waganiec i Zakrzewo. Jesteśmy w posiadaniu dokumentu wystawionego przez Inspekcję Ochrony Środowiska o spełnieniu efektu ekologicznego. Najwyższy czas, aby rozpocząć przygotowania do kolejnego etapu rozszerzonego o gospodarkę wodną. Na spotkaniu obecny był Pan Baraniecki, który od blisko roku wyjaśnia nam, jak na ten cel sięgnąć po środki unijne.
Zdecydowano, że gminy do 30 września określą się czy są zainteresowane realizacją tego pomysłu. Uzgodniliśmy, że podjęta pozytywna decyzja nie będzie rodziła skutków prawnych a pozwoli jedynie na opracowanie wstępnego rozwiązania uregulowania gospodarki wodno-ściekowej na podstawie danych otrzymanych z gmin. W okolicach połowy października Przedstawiciele firmy ,,EKOBUD" ponownie dotrą do każdej jednostki szczegółowo omawiając przyjęte rozwiązania. Wówczas Burmistrz lub Wójt znając rozmiar oraz koszt proponowanego przedsięwzięcia wraz z autorem opracowania dokona ewentualnych korekt lub wycofa się.
W przypadku akceptacji poszczególnych elementów składowych zadania, których łączna wartość przekroczy 10 mln EURO, każda gmina uczestnicząca podpisze oddzielną umowę
z Wykonawcą niezbędnej dokumentacji pozwalającej wystąpić z wnioskiem
o dofinansowanie, ustalając jego wynagrodzenie proporcjonalnie do wniesionego wkładu pracy. Każdej gminie przedstawiono koszt szacunkowy i w zależności od posiadanej dokumentacji może znacząco ulec zmniejszeniu. Koszt ogólny opracowania kompleksowej koncepcji wyniesie około 98 tys. zł. a stworzony dokument pozwoli na opracowanie studium wykonalności.

Związek Gmin Ziemi Kujawskiej wszedł również w kontakt z francuską firmą, która zaproponowała wykonanie studium wykonalności wyłącznie za koszty przejazdu
i zakwaterowania pracowników. Firma ta ponadto zaoferowała pilotowanie naszego programu w Brukseli. Koszty sporządzenia studium nie są ujęte w wynagrodzeniu dla P.W.O. "EKOBUD".
Zadaniem zainteresowały się gminy:
Aleksandrów Kuj. miasto i gmina; Bądkowo; Nieszawa; Zakrzewo

Ad. 3.
Omówiono protokołu odbioru końcowego robót zgodnie z załącznikiem.

Przewodniczący Zarządu ogłosił przerwę w obradach. Obrady zostaną wznowione 20.09.2004. biuro roześle stosowną informację.


Obrady wznowiono 20.09.2004r.
Ad. 4.
Zarząd Związku pracował nad propozycją podziału nadwyżki budżetowej roku 2003. Zostanie ona przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Zgromadzenia.

Ad. 5.
Pani Alina Kulik przedstawiła wykonanie budżetu Związku Gmin Ziemi Kujawskiej za I półrocze 2004r. wraz z pozytywną opinią RIO.

Ad. 6.
Ustalono posiedzenie Zgromadzenia na dzień 07.10.2004r. o godz. 1300 oraz następujący porządek obrad.

1.Otwarcie Zgromadzenia
2.Stwierdzenie prawomocności obrad.
3.Przedstawienie i przyjęcie porządku obrad.
4.Przedstawienie protokołu z poprzedniego Zgromadzenia (protokół do wglądu w biurze Związku).
5.Informacja o działalności Zarządu między posiedzeniami Zgromadzenia.
6.Sprawozdanie z wykonania budżetu ZGZK za I półrocze 2004r.
7.Podjęcie uchwały nr IX/25/2004 w sprawie zmiany uchwały budżetowej Nr VII/22/04 z dnia 23.02.2004r. Związku Gmin Ziemi Kujawskiej na rok budżetowy 2004 - podział nadwyżki budżetowej z roku 2003.
8.Informacja o realizowanej inwestycji pn. Unormowanie gospodarki ściekowej dla miast i gmin zrzeszonych w ZGZK – I etap”.
9.Podjęcie uchwały IX/26/2004 o przystąpieniu Związku Gmin Ziemi Kujawskiej do inwestycji pn. „Rozwój selektywnej zbiórki odpadów wraz ze zwiększeniem odzysku surowców wtórnych na obszarze miast i gmin zrzeszonych w ZGZK w oparciu o składowisko odpadów komunalnych w Służewie, gm. Aleksandrów Kujawski” (dotychczasowa nazwa robocza „Aktywizacja pozyskania i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu miast i gmin zrzeszonych w ZGZK”).
10.Wnioski i interpelacje Przedstawicieli do Zgromadzenia ZGZK.
11.Zakończenie Zgromadzenia.

Zaakceptowano również projekty uchwał Zgromadzenia ZGZK.
Przewodniczący Zarządu zakończył posiedzenie.
Na tym protokół zakończono.


strzałka do góry