ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim


BIP > Komunikat



Protokół z posiedzenia Zgromadzenia ZGZK w dniu 16.11.2005r.

Pan Jan Doligalski – Przewodniczący Zgromadzenia przywitał zebranych. Na podstawie listy (załącznik nr 1) obecności stwierdził, że Zgromadzenie zdolne jest do podejmowania uchwał.
Na protokolantów powołano: Annę Komorowską i Przemysława Jankowskiego.
Ad. 4.
Przewodniczący Zgromadzenia odczytał proponowany porządek obrad (załącznik nr 2).
Przewodniczący Zgromadzenia: ponieważ biuro Związku nie zdążyło ukończyć protokołu
z posiedzenia w dniu 04.11.2005r. proponuje wykreślić z porządku obrad pkt 5 dotyczący przyjęcia protokołu. W to miejsce proponuje wprowadzić uchwałę Nr XV/53/2005 zmieniającą uchwałę budżetową. Szczegóły omówi Pani Skarbnik Alina Kulik.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck: proponuje wprowadzić jako pkt 5 porządku obrad Informację o działalności Zarządu między posiedzeniami Zgromadzenia; jako pkt 6 porządku obrad wprowadzić punkt Podjecie uchwały Nr XV/53/2005 w sprawie zmian
w budżecie Związku roku 2005, jak również na podstawie § 15 statutu Związku wprowadzić jako punkt 7 porządku obrad „Podjęcie uchwały Nr XV/54/2005 w sprawie powołania doraźnej komisji w celu zbadania funkcjonowania ZGZK w zakresie realizacji zadań ...” (załącznik nr 3).
Pan Wójt złożył na ręce Przewodniczącego Zgromadzenia Projekt uchwały.
Pan Ryszard Borowski: powołana komisja będzie miała za zadanie wyjaśnić wątpliwe sprawy Związku, ponieważ komisja rewizyjna nie jest w stanie, lub nie chce tego zrobić.

Pan Wojciech Zieliński – Przedstawiciel Miasta Ciechocinek poddał pod wątpliwość powołanie grupy inicjatywnej ds. przygotowania koncepcji przyszłego funkcjonowania Związku.

Pan Stefan Aleksiuk – Przedstawiciel Miasta Aleksandrów Kujawski: proponuje wykreślić
z porządku obrad pkt 7, 8, 9, ponieważ pozostało tylko 1,5 miesiąca do zakończenia roku. Komisja rewizyjna rozliczy Zarząd z działań i przedstawi Zgromadzeniu sprawozdanie. Moim zdaniem jest to zasadne działanie.

Pan Jerzy Góralski – Przedstawiciel Gminy Aleksandrów Kujawski; zgadzam się ze swymi przedmówcami. Dotychczas tylko Wójtowie i Burmistrzowie zasiadali w Zarządzie.
W związku z powyższym składam wniosek o nie przyjęcie rezygnacji z funkcji Przewodniczącego Zarządu Pana Andrzeja Nawrockiego. Jeżeli Panowie uważacie podobnie proszę o złożenie podpisu pod wnioskiem.
Wniosek został złożony na ręce Przewodniczącego Zgromadzenia (załącznik nr 4).

Pan Jerzy Draheim - Przedstawiciel Miasta Ciechocinek: dziś ma powstać nowy Zarząd
z nowym Przewodniczącym, prawdą jest, że będą to znów ci sami ludzie. Padło dziś na tej sali stwierdzenie, że komisja rewizyjna nie może opanować spraw funkcjonowania Związku. Jest to po części prawdą. Ja osobiście nie mam odpowiedniego wykształcenia do kontroli wszystkich spraw, jakimi zajmuje się Związek. Skoro padają takie zarzuty poprośmy
o kontrolę jakąś instytucję z zewnątrz specjalnie do tego powołaną np. NIK czy RIO pozwoli to nam oczyścić atmosferę. Proponuję wywołać dyskusję na ten temat.

Pan Jerzy Góralski: mój przedmówca zaproponował wykreślenie 3 punktów z porządku. Mój wniosek jest dalej idący i proszę, aby Przewodniczący go poddał pod głosowanie.

Pan Michał Włoszek – Burmistrz Miasta Aleksandrów Kujawski: wszystkie wnioski, jaki dziś padły na tej sali są istotne i dalekoidące. Za chwilę Zarząd powinien się nimi zająć
i ustosunkować się do nich, ponieważ cała koncepcja dzisiejszego spotkania zmienia się. Proponuję, aby Pan Przewodniczący ogłosił przerwę a Zarząd spotka się i ustosunkuje się do wniosków.

Przewodniczący Zgromadzenia ogłosił 15 minutową przerwę (godz. 1440).
Wznowiono obrady o godz. 1510.
Przewodniczący Zgromadzenia zapytał się czy osoby składające wnioski podtrzymują je.

Pan Stefan Aleksiuk: wycofuje swój wniosek.

Pan Jerzy Góralski: podtrzymuję.

Pan Ryszard Borowski: podtrzymuję.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec poprosił Pana Góralskiego o sformułowanie wniosku.

Pan Jerzy Góralski wyjaśnił, że wniosek przedstawiony w piśmie jest bardzo dobry
i oczywisty. Pan Nawrocki nie dopilnował porządku w prowadzonych sprawach i niech doprowadzi je teraz do końca.
Pan Michał Włoszek zauważył, że wniosek ten może być przegłosowany przy realizacji obrad, gdyż nie dotyczy porządku obrad.

Pan Stefan Aleksiuk: proszę o wykreślenie mojego nazwiska z wniosku Pana Góralskiego.
Z taką motywacją nie mogę się zgodzić. Stawiam wniosek o wykreślenie z porządku obrad pkt 7, 8, 9 oraz następnych dotyczących wyboru Zarządu.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie wniosek postawiony przez Pana Aleksiuka.
za głosowało 10 przedstawicieli
przeciw głosowało 8 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 0 przedstawicieli (1 osoba nie głosowała)

Pan Piotr Marciniak: wszystkie uchwały muszą być przyjęte bezwzględna większością głosów.

Pan Jerzy Góralski: uchwały tak, ale porządek obrad nie, więc głosowanie jest ważne.

Pan Wojciech Zieliński: co my chcemy osiągnąć. Nie chcemy aby Pan Nawrocki zrezygnował dopóki nie wyjaśni się wszystkich wątpliwości. Powinniśmy spotkać się i porozmawiać jak ten Związek ma funkcjonować, czy Zarząd ma być 3 osobowy, czy też etatowy. Nie będę rozmawiał ciągle o tym samym, jak nie to przestanę przychodzić na spotkania Związku.

Pan Michał Włoszek: jeśli głosowanie to będzie skuteczne, to spowoduje to, że dymisja złożona przez Pana Nawrockiego będzie skuteczna po miesiącu od złożenia. Jeżeli skutecznie wyrzucono te punkty z porządku obrad, to teraz niech te 10 osób poproszą Pana Przewodniczącego o jej wycofanie.

Pan Wojciech Zieliński: głosując chciałem, aby Pan Nawrocki pozamykał sprawy. Pan po fakcie wstaje i dopiero wyjaśnia, że jest odwrotnie. Nie będę realizował porządku, kto chce go realizować?

Pan Michał Włoszek: dokładnie wysłuchałem wniosku Pana Góralskiego, ale też został zdjęty z porządku obrad.

Pan Piotr Marciniak poprosił radcę prawnego o wyjaśnienie, czy głosowanie to było skuteczne.
Pan Ryszard Borowski: w tym miejscu nastąpił paradoks. Pan Nawrocki zostanie odwołany na wniosek Pana Aleksiuka, który składając go chciał tego uniknąć. Najprawdopodobniej to pomyłka.

Pan Piotr Napiórkowski – Prawnik Związku wyjaśnił, że wniosek przeszedł.

Pan Andrzej Nawrocki: w tej sytuacji wycofuje swoją rezygnację.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie wniosek Pana Borowskiego dotyczący powołania doraźnej komisji.

Pan Jerzy Draheim: czy jest sens powołania komisji z nas obecnych na tej sali. Ci sami ludzie są w Zarządzie lub w Zgromadzeniu. Czy nie lepiej byłoby wezwać komisję z zewnątrz.

Pan Michał Włoszek wyraził swój pogląd, że teraz wywołujemy dyskusję merytoryczną, kiedy należy tylko przyjąć punkt do porządku obrad. Może uwaga Pana Draheima jest zasadna, lecz dopiero w chwili dyskusji.

Pan Ryszard Borowski: zgadzam się ze swoim przedmówcą, przeciwnicy mieli prawo przedstawić swoje poglądy, powstrzymam się od zachęcania zebranych do głosowania nad moim wnioskiem.

Pan Piotr Marciniak: skoro przegłosowano wniosek o wykreślenie punktów 7, 8 i 9 porządku obrad pozostałe od 10 do 14 są nie możliwe do realizacji. W związku z tym składam wniosek o ich wykreślenie.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie wniosek Pana Borowskiego.
za głosowało 9 przedstawicieli
przeciw głosowało 8 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 2 przedstawicieli
Przewodniczący Zgromadzenia podał pod głosowanie wniosek Pana Marciniaka.
za głosowało 19 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 0 przedstawicieli

Pan Ryszard Borowski: skoro został przyjęty mój wniosek należy powołać komisję skrutacyjną.
Pan Piotr Marciniak: w głosowaniu jawnym nie potrzeba powoływać komisji przetargowej.
Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie zmieniony porządek obrad.
za głosowało 18 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 0 przedstawicieli (nieobecny Pan Woźniak)
Ad. 5. Sprawozdanie z działalności Zarządu Związku pomiędzy posiedzeniami Zgromadzenia.
Wójt Marciniak opuścił salę godz. 1540.
Pan Andrzej Nawrocki przedstawił sprawozdanie (załącznik nr 5).
Przewodniczący Zgromadzenia z uwagi na brak pytań do przedstawionego sprawozdania przystąpił do omawiania pkt 6 porządku obrad.
Ad. 6.
Pani Alina Kulik wyjaśniła, że uchwała ta została omawiana i przegłosowana na poprzednim posiedzeniu. Jednakże z uwagi na brak w chwili głosowania bezwzględnej większości uchwałę tą należy podjąć ponownie.

Pan Michał Włoszek: w kwestii formalnej czy było kworum?

Pani Alina Kulik: w chwili głosowania uchwały nie. Czy ponownie omówić materiały?

Pan Ryszard Borowski: czy nie ma żadnej zmiany w materiałach w stosunku do przedstawionych pierwotnie?

Pani Alina Kulik: nie.

Pan Ryszard Borowski: czy po wczorajszym arbitrażu nie ma dodatkowych nowych kosztów.

Pan Andrzej Nawrocki: jakie będą koszty dziś jeszcze nie wiadomo, mamy środki w rezerwie i ewentualnie po nie sięgniemy.

Panowie Marciniak i Woźniak wrócili na salę godz. 1550.

Przewodniczący Zgromadzenia odczytał projekt uchwały (załącznik nr 6).
za głosowało 14 przedstawicieli
przeciw głosowało 1 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 4 przedstawicieli
Ad. 7. Przewodniczący Zgromadzenia odczytał projekt uchwały złożonej przez Wójta Ryszarda Borowskiego w sprawie powołania doraźnej komisji w celu zbadania funkcjonowania ZGZK w zakresie realizacji zadań ... .

Pan Ryszard Borowski na podstawie paragrafu 15 statutu Zgromadzenie ma prawo do powoływania doraźnych komisji. Sytuacja Związku jest trudna. Statutowe organy mają kłopoty z kontrolą działalności Związku. Nie mogą ostrzec nas przed stratami, które ponosi ZGZK, np. takich jak wczoraj. Nie wszyscy mają wystarczającą wiedzę do kontroli specyficznych działów budżetu, przetargów. Dyskutując czy kontrola zewnętrzna czy wewnętrzna komisja składająca się z fachowców w określonej dziedzinie trzeba mieć na uwadze, że kontrole zewnętrzne nie są czynione na zamówienie, że za tydzień nie przyjdą kontrolerzy i zaczną badać. Natomiast możemy natychmiast powołać wewnętrzną komisję śledczą do wyjaśnienia lub ujawnienia przestępstw. Wśród nas są tacy ludzie, którzy nieodpłatnie będą uczestniczyć w pracach. Jeżeli nie występują to uzupełnijmy skład o osoby z zewnątrz. Trzon powinny stanowić osoby ze Zgromadzenia. Ja chce pracować. Uważam,
że przy 3-4 osobowym składzie komisja taka mogłaby pracować skutecznie. Przedmiotem kontroli będą postępowania przetargowe przeprowadzone przez Związek, aby zapobiec dalszym stratom i dowiadowywaniu się z mediów o nieprawidłowościach i ewentualnych zagrożeniach. Uważam, że do końca stycznia 2006r. komisja powinna postawić wnioski pokontrolne. Na pewno komisja nie wyręczy fachowców.

Pan Wojciech Zieliński: rozliczanie jest ważne, ale nowa formuła ZGZK jest najważniejsza, aby właściwie zarządzać. Przestrzegam przed obarczaniem winą tylko Przewodniczącego, Zarząd pracuje w zespole.

Pan Jerzy Góralski: dotychczas w Zarządzie pracowali Wójtowie i Burmistrzowie. Proponuję, aby dla uwiarygodnienia pracy komisji powołać jedną osobę spoza grona Związku, która będzie neutralna.

Pan Michał Włoszek: unikajmy o mówieniu o odpowiedzialności. Jeżeli jest taka potrzeba to powołajmy komisję, żeby stwierdziła czy Związek pracuje niewłaściwie. Proponuję jednak, aby zobowiązać członków takiej komisji do zachowania pełnej poufności do czasu złożenia raportu przed Zgromadzeniem. Jeżeli wcześniej zaistniałaby taka konieczność to należy zwołać Zgromadzenie i wówczas zwolnić członków komisji z poufności.
Pan Stefan Aleksiuk: jestem przeciwny, dlatego że nie ma co kontrolować. Komisja Rewizyjna nie może kontrolować Spółki, zabrania tego prawo handlowe. Komisja Rewizyjna daje sobie radę. Pracując wskazała lub zobligowała Zarząd do wielu działań takich jak rozliczenie I etap inwestycji. Na każdym Związku byliście informowani o podjętych działaniach i spotykały się z akceptacją. Komisja składa na koniec roku sprawozdanie
i przedkłada je do RIO, która ustosunkowuje się do niego wydając opinie o udzieleniu lub nie udzieleniu absolutorium Zarządowi. Ponieważ dobiega końca już rok 2005 nie ma sensu, aby teraz powoływać nowa komisję. Uważam, że należy pozwolić zakończyć pracę komisji rewizyjnej. Uzdrowienie Związku to opracowanie konkretnego statutu.

Pan Piotr Marciniak: widzę kilka przeszkód:
1.uregulowania statutu pozwalają zlecić przebadanie tych spraw tylko Komisji Rewizyjnej,
2.nagłówek uchwały wskazuje kontrolę całego Związku a więc wszystkich 9 gmin,
3.termin 31.01.2006r. jest niebezpieczny, dla przykładu tylko dokumentacja przetargowa I etapu liczy kilkanaście tomów, a sam spis dokumentów liczy 1 segregator,
4.skoro nie ufamy Komisji Rewizyjnej istnieje jeszcze RIO wyspecjalizowany organ, czas oczekiwania na kontrolę zewnętrzną zależy pewnie od ujęcia w planie kontroli,
5.nie ma takiego umocowania prawnego, aby w organach Związku uczestniczyli osoby spoza Zgromadzenia, można tylko powołać biegłych ekspertów.

Pan Jerzy Góralski: krytyki się nie boję. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej nie miał pewności ale mimo to głosował. Gdy na wcześniejszym posiedzeniu Pan Borowski poprosił Pana Przewodniczącego by Pan Aleksiuk udostępnił mu do wglądu opinię prawną, wówczas Pan Aleksiuk wziął sobie teczkę i wyszedł wcześniej z posiedzenia. Będę głosować za powołaniem komisji by rozwiać wątpliwości.

Pan Ryszard Borowski: słyszę zapewnienia, że Komisja Rewizyjna daje sobie radę, ale nie Pan. Odmówił Pan udostępnienia dokumentów. Przez 4 lata hamuje Pan pozostałych członków. Czy jeszcze kolejnych spraw nam trzeba? Czy sam Pan Aleksiuk będzie się upierał? Mieszkańcy powiatu oczekują wyjaśnienia spraw dotyczących Związku. My jesteśmy za konkretnym statutem, nie jest przyjęty od wielu lat. Są uchybienia w statucie trzeba go zmienić. Nawet nie reguluje jak często należy zwoływać posiedzenie Zgromadzenia ostatnio bywa, że jest częściej zwoływane bo zaistniała taka potrzeba, jednak teraz spotkamy się pewnie podczas uchwalania budżetu. Co do wypowiedzi Pana Wójta Marciniaka nie wiadomo czy trzeba będzie kontrolować 9 gmin. Jeśli trzeba będzie, to komisja będzie kontrolowała dokumentację składającą się z wielu tomów. W Zarządzie mogą być osoby
z zewnątrz a w komisji nie. Poddajmy to pod dyskusję i zobaczymy jak wypadnie głosowanie. Może przydałoby się odmienne spojrzenie. Może będzie potrzeba powołać ekspertów. Jestem jak najbardziej za tym, aby do chwili zakończenia kontroli zachować tajemnicę. Natomiast termin jest jak najbardziej odpowiedni. Komisja pracuje dla mieszkańców. W paragrafie 16 statutu jest zapisane, co powinna kontrolować i w zasadzie pokrywa się to. Pojęcia zawarte
w treści uchwały są bardzo głębokie. Jest to celowe, aby dogłębnie wyjaśnić. Moi wyborcy oczekują jawności i informacji. Płacimy składki, wiec mamy prawo wiedzieć, co tam się dzieje.

Pan Andrzej Nawrocki: jestem przeciwny, aby w tej chwili powołać komisję, która do końca stycznia ma zakończyć swe działania. Biuro ma teraz za zadanie opracować budżet, toczą się dwa postępowania przetargowe, powołamy zaraz komisję statutową i zespół do kierunków dalszego funkcjonowania Związku. Do tych wszystkich celów potrzebna jest obsługa pracowników biura. Spowoduje to całkowity paraliż biura. Sprawa podpisania aneksu do umowy z wykonawcą planu gospodarki odpadami była bardzo szeroko wyjaśniona dwa lata temu i znów powracamy do tematu. Jeśli widzicie Państwo potrzebę powołania takiej komisji to oczywiście tak zrobicie jednak apeluje, iż jest to nie dobry czas, aby to zrobić w tej chwili.

Pan Wojciech Zieliński: po co dyskusja, przegłosujmy. Wnioskodawcy wiedzą więcej niech skontrolują , więc niech powstanie ta komisja. Czas płynie skoncentrujmy się na przyszłych działaniach, ważniejsze jest to, co będzie jutro. Czy chcemy podjąć tą uchwałę?
Pan Michał Włoszek: zakończmy dyskusję, bo dalsza nic nie wniesie. Ważne jest to, aby do czasu wyjaśnienia spraw komisja zachowała poufność. Stawiam formalny wniosek
o zakończenie dyskusji w tym temacie.

Pan Stefan Aleksiuk: ustosunkuje się tylko do wypowiedzi Wójta Borowskiego, nie jestem upoważniony do wydawania dokumentów. Skierował Pan pismo do Pana Przewodniczącego
a nie do mnie. W sprawie badania przetargu na I etap, wówczas był Pan członkiem Zarządu. Zanim Związek podjął czynności rady gmin wyraziły swój akces, na podstawie którego podpisano umowę. Co do prawidłowości i celowości prowadzonej inwestycji o zdanie należy zapytać poprzednich radnych. Plan gospodarki odpadami również był Pan w RIO, gdzie udzielono Panu wyjaśnień. Było spotkanie jeszcze na ulicy Strażackiej wówczas była sytuacja, że trzy gminy min. Aleksandrów Kuj. i Ciechocinek na czas nie dosłali dokumentów i Pan albo ktoś inny zaproponował by podpisać aneks.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie wniosek o zakończenie dyskusji w sprawie zasadności powołania komisji w celu zbadania funkcjonowania ZGZK w zakresie realizacji zadań ...”.
za głosowało 13 przedstawicieli
przeciw głosowało 4 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 2 przedstawicieli

Pan Ryszard Borowski: czy mogę formalnie wnieść poprawkę do treści uchwały. Chcę doprecyzować przedmiot uchwały:
„W sprawie powołania komisji w celu zbadania funkcjonowania organów ZGZK w zakresie realizacji zadań ...”

Pan Wiesław Szarecki: czy należy dochować tych zasad poufności, czy nie jest to sprzeczne
z ustawą, czy należy taki zapis wprowadzić wprost do treści uchwały?

Pan Piotr Napiórkowski: w treści uchwały nie można. Ustawa o samorządzie gminnym
w przepisach dotyczących działalności komisji rewizyjnej i innych komisji nie nakłada takich prolongatyw tajności.

Pan Michał Włoszek: wycofuje swoje zastrzeżenia dotyczące poufności działań komisji.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie powołania komisji w celu zbadania funkcjonowania organów ZGZK w zakresie realizacji zadań ...”
za głosowało 8 przedstawicieli
przeciw głosowało 9 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 2 przedstawicieli

Pan Wojciech Zieliński: zastanawiam się po co ja tu siedzę trzecią godzinę, ani o krok nie poruszyliśmy się dalej.

Pan Jerzy Góralski: chodzi tu oto, aby podłożyć bezpiecznie dokumenty.
Pan Michał Włoszek: przepraszam Państwa, ale musze opuścić natychmiast spotkanie, zgłaszam swoją chęć uczestnictwa w pracach zespołu powołanego do prac nad określeniem kształtu i kierunków funkcjonowania Związku.

Pan Michał Włoszek opuścił salę o godz. 1650.
Ad.8.
Przewodniczący Zgromadzenia odczytał uchwałę powołująca komisję statutową (załącznik
nr 7) a następnie poddał ją pod głosowanie.
za głosowało 11 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 4 przedstawicieli

Pan Ryszard Borowski: zwracam uwagę Panu Przewodniczącemu, że głosowanie powinno być za uchyleniem uchwały a nie za podjęciem uchwały.

Przewodniczący Zgromadzenia: przepraszam za błąd ale jestem chory.

Pan Ryszard Borowski: trzeba mądrze mówić.

Przewodniczący Zgromadzenia odczytał uchwałę w sprawie uchylenia uchwały Zgromadzenia Związku powołującej komisję statutową a następnie poddał ja pod głosowanie (załącznik nr7).
za głosowało 13 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 4 przedstawicieli
Ad. 9.
Przewodniczący Zgromadzenia poprosił o podanie kandydatów do komisji statutowej.
Pan Andrzej Nawrocki: krytyczne uwagi płyną ze strony Gminy Koneck, dlatego też proponuje do komisji Wójta Borowskiego.

Przewodniczący Zgromadzenia: czy wyraża pan zgodę?

Pan Ryszard Borowski: nie.

Pan Stefan Aleksiuk: zgłaszam się do prac w komisji.
Do prac w komisji wyraził zgodę Pan Stanisław Augustyniak i Krzysztof Dąbrowski.
Pan Ryszard Kobus: Gmina Bądkowo jest od 14 lat w Zarządzie Związku.

Pan Stefan Augustyniak: z każdej gminy powinien być reprezentant, my napracujemy się nad statutem a część gmin znów odmówi jego przyjęcia.

Pan Jerzy Draheim: jest to możliwe, jeżeli nie będzie zaufania.

Pan Wojciech Zieliński: skoro Ciechocinek nie ma koncepcji na uczestnictwo w Związku, to nie ma sensu by uczestniczył w opracowywaniu statutu.

Pan Stefan Aleksiuk: każda gmina ma prawo wnieść poprawki i swoje uwagi a następnie przesłać do biura. Dopiero wówczas powołać komisję statutową.

Pan Marek Ziemiński: uwagi do statutu wniesiono dotyczyły one reprezentacji w Zarządzie. Są to materiały wyjściowe. Komisja powinna dostosować statut do obowiązującego prawodawstwa. Oczywiście można coś nowego zaproponować.

Pan Jerzy Góralski: w komisji powinien być ktoś klarowny i czysty, zasługujący na zaufanie. Wcześniej przy głosowaniu nad powołaniem komisji wyjaśniającej delegat z Ciechocinka mówił, że będzie głosował za a głosował przeciw. Jeżeli nie będzie formalności, nie może powstać komisja statutowa, bo nie ma komisji wyjaśniającej sprawy Związku. Jeżeli nie będzie zmian osobowych, to nigdy nie pójdziemy dalej.

Pan Jerzy Draheim: proponuje więc powołać zewnętrzną kontrolę np. NIK. Pan mówi
o kontroli wewnętrznej, nie byłem przeciwny, wstałem wywołałem tylko dyskusję ale nikt
z państwa nie podjął tematu.

Pan Ryszard Borowski oznajmił, że w dniu wczorajszym tj. 15 listopada złożył wniosek do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli w ZGZK. Odczytał treść wniosku (załącznik nr 8).

Pan Jerzy Draheim: dziwi mnie, że jak wcześniej wstałem i zaproponowałem komisję
z zewnątrz Pan wciąż nalegał, aby powołać komisję wewnętrzną, bo nie wiadomo kiedy, organy z zewnątrz przyjdą na kontrolę.

Pan Jerzy Góralski: to był test na Panu.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie kandydatury na członków komisji statutowej.
Pan Stefan Aleksiuk
za głosowało 13 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 3 przedstawicieli
Pan Krzysztof Dąbrowski
za głosowało 16 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 1 przedstawicieli
Pan Stanisław Augustyniak
za głosowało 15 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 1 przedstawicieli
Przewodniczący Zgromadzenia odczytał projekt uchwały w sprawie powołania komisji statutowej (załącznik nr 19) a następnie poddał ją pod głosowanie.
za głosowało 16 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 1 przedstawicieli
Ad. 10.
Pan Jerzy Góralski: proponuję aby do składu zespołu powołać 1/3 spoza Zgromadzenia.

Pan Wojciech Zieliński: w zespole powinni znaleźć się włodarze, ich pracownicy, oddelegowani ludzie, którzy wiedzą co potrzebują.

Pan Ryszard Borowski zwrócił uwagę na błędną podstawę w uchwale powołującej komisję statutową.

Pan Piotr Napiórkowski: potwierdził błąd, który najwyrażniej wkradł się przy przepisywaniu uchwały.

Pan Ryszard Borowski stwierdził, że należy reasumować głosowanie.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie uchylenie uchwały powołującej komisję statutową z błędną podstawą prawną.
za głosowało 16 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 1 przedstawicieli
Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie uchwałę powołującą komisję statutową z poprawioną podstawą prawną.
za głosowało 13 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 3 przedstawicieli
Powrócono do dyskusji nad powołaniem zespołu ds. przygotowania koncepcji przyszłego funkcjonowania Związku.

Pan Stefan Aleksiuk: zgłaszam Pana Michała Włoszka.

Pan Wojciech Zieliński: proponuje by Pan Nawrocki również uczestniczył. Pan wie co było źle. Wszyscy Wójtowie i Burmistrzowie powinni być w zespole i określić czego oczekuje się od Związku.

Pan Stefan Aleksiuk: zgłaszam Pana Ryszarda Borowskiego.

Pan Ryszard Borowski: dziękuję, ale nie.

Pan Jerzy Góralski: proponuję by dziś nie podejmować uchwały. Porozmawiać najpierw na poziomie rad gmin. Uważam, że należy dopuścić kogoś z zewnątrz, ponieważ ten Związek odbierany jest teraz jako Związek Wójtów i Burmistrzów.

Pan Piotr Marciniak również wyraził zdanie, aby odłożyć głosowanie o powołaniu zespołu.

Przewodniczący Zgromadzenia: proponuję Pana Wiesława Szareckiego.

Pan Wiesław Szarecki: zgadzam się. Uważam, że ZGZK może dobrze służyć mieszkańcom naszych gmin. Patrząc dziś nasuwa mi się obawa, czy chcę to rozwijać, odnoszę wrażenie,
że biorę udział w teatrze. Przychodząc na dzisiejsze spotkanie spodziewałem się określonego repertuaru. Wiele godzin pracowaliśmy nad materiałami dzisiejszego spotkania z pełnym przekonaniem przyspieszenia pracy Związku. Koncepcje mnie zawiodły, czy mogę w to wnieść coś nowego, nie wiem. Może jednak dać szansę osobom spoza grona Zarządu
i Zgromadzenia. Popieram pomysł sąsiada, może rady gmin wyznaczą kogoś ze swego środowiska. Należy przedyskutować temat w gronie rad.

Pan Piotr Marciniak: podzielam pogląd Pana Szareckiego. Mam wrażenie, że uczestniczę
w supergabinecie. Związek urósł do rangi powiatu. Celem Związku jest wspólne wykonywanie zadań publicznych. Dyskutując o koncepcji funkcjonowania ZGZK należy pamiętać, że jeżeli gminy nie będą podejmować tematów, to Związek nie będzie mógł ich realizować. Ale trudno jest zmusić Ciechocinek by budował kanalizację razem z Wagańcem, skoro już jest prawie cały skanalizowany. Mówimy teraz o organizacyjnej formie Związku. Dyskutujemy w gremium składającym się z tych, co pracowali i popełnili błędy i tych, co ich chcą rozliczać. Stawiam wniosek by nie podejmować dziś tej uchwały.

Przewodniczący Zgromadzenia poddał pod głosowanie wniosek Pana Marciniaka, aby w dniu dzisiejszym nie podejmować uchwały w sprawie powołania zespołu ds. przygotowania koncepcji przyszłego funkcjonowania Związku.
za głosowało 11 przedstawicieli
przeciw głosowało 0 przedstawicieli
wstrzymało się od głosu 2 przedstawicieli
Ad. 11. Interpelacje i zapytania Przedstawicieli.
Pan Jerzy Góralski wyraził swoją dezaprobatę z powodu nie podjęcia uchwały w sprawie powołania doraźnej komisji w celu zbadania funkcjonowania ZGZK w zakresie realizacji zadań ... Zasugerował, że zyskany dzięki tej decyzji czas, pozwoli na podłożenie dokumentów. Związek Gmin Ziemi Kujawskiej to sztuczny twór potwierdza to czas, jaki był potrzebny na zakup rębarki.

Przewodniczący Zgromadzenia: są tu dwie grupy ludzi, którzy chcą pracować i pracują i tych co krytykują. Były potrzebne osoby do pracy w komisji statutowej i zespole i nie ma chętnych Zwracam uwagę Panu, że mamy demokrację. Jest pewien dorobek Związku. Dorobek ten kosztował wiele trudu i wysiłku. Osoby tworzące ten Związek pracują społecznie. Nikt nie garnie się do pracy społecznej natomiast do oceny są szybcy. Nie uznajemy RIO i komisji rewizyjnej wybranej z pośród nas. Wójtowie i Burmistrzowie to ludzie na poziomie
i z wykształceniem. Czas jest cenny dla każdego z nas i dziś jest łatwo powiedzieć, że trzeba uzdrowić Związek. Był Pan radnym i zna Pan problemy gminne, czy tylko my mamy problemy ze śmieciami. Mamy również problem z dożywianiem dzieci, czy nie wystarczające subwencje. Osobiście ubolewam nad słowami krytyki jakie padają pod adresem Przewodniczącego i Zarządu. Powinniśmy tworzyć wspólną rodzinę. Wójtowie
i Burmistrzowie wyrażają wolę swych rad gmin. Załatwmy najpierw sprawy formalne. Każdy z nas pochodzi z różnych środowisk, posiada pewien dorobek i doświadczenie. Wypośrodkujmy to by był z tego pożytek. Nie wyobrażam sobie, aby zniszczyć 15 letni dorobek. Ciechocinkowi zależy najmniej na Związku. Chciałbym godnie dotrwać do końca kadencji. Inne gminy nam zazdroszczą. Bardzo proszę o dyskusję merytoryczną.

Pan Jerzy Góralski: niech Pan monologu nie prowadzi. Gdy padła propozycja wprowadzenia osób z zewnątrz, nie wyrazili Państwo zgody.

Przewodniczący Zgromadzenia: ja mam swój zakres obowiązków. Jestem z natury spokojny.

Pan Jerzy Góralski: Panie czepiasz się mnie.

Przewodniczący Zgromadzenia: mówię do wszystkich obecnych na sali. Inni się na nas wzorują. Związkowi łatwiej będzie pozyskać środki niż pojedynczej gminie. Każdy z nas ma wiele cennych uwag.

Pan Jerzy Góralski: ciągle składałem propozycję do ostatniej uchwały, aby powołać osoby
z zewnątrz. Pan Zieliński jest nie konsekwentny najpierw zarzucał, że wciąż są to te same osoby a potem jednak głosuje żeby byli te same osoby. Przewodniczący skupił się tylko na mnie. Mam uzasadnione podejrzenia pod adresem Pana Aleksiuka, ponieważ jak prosiłem
o pokazanie dokumentów, to Pan wyszedł.

Pan Wojciech Zieliński: nie umie Pan po prostu przekonać większości. Zraża Pan do siebie ludzi i czuje się osaczony. Dodatkowo obraża Pan Pana Wiśniewskiego. Nie szuka Pan sojuszników i zostaje sam. W związku z tym dyskusja nie ma sensu.

Pan Jerzy Góralski: nie potrzebuje żadnych sojuszników.

Pan Wojciech Zieliński: niech Pan przekona mnie.

Pan Stefan Aleksiuk: nie mam takich uprawnień, żeby Panu udostępniać dokumentów, ani nosić ze sobą po za biurem.

Pan Ryszard Borowski: zadał następujące pytania:
1.jaki jest wynik wczorajszego arbitrażu i mniej więcej, jakie będą koszty jego rozstrzygnięcia,
2.czy prokuratura podjęła śledztwo w sprawie rzekomego dokonania dopisku do oferty
i który prokurator prowadzi śledztwo, proszę podać z imienia i nazwiska,
3.ile płacimy za dzierżawę pomieszczeń biura Związku i z kim zawarta jest umowa.

Pani Skrbnik odnośnie pytania:
Ad. 3. Czynsz za lokal wynosi miesięcznie 1100 zł. brutto i obejmuje ponadto prąd, wodę
i ogrzewanie. Jest to ponad 80m2 i w porównaniu z poprzednim lokalem jest dwukrotnie większy, przy takim samym czynszu. Umowa zawarta została z Panią Hofman.
Pan Andrzej Nawrocki odnośnie pytania:
Ad. 1.
Odpowiedzi udzieli Pan Wójt Ryszard Kobus.
Ad. 2.
Wszczęto śledztwo. Prokurator w Aleksandrowie Kuj. zlecił zbadanie sprawy policji
w Aleksandrowie Kuj. Wiem, że Pan Wiśniewski – przedstawiciel Miasta Nieszawa będący członkiem komisji dostał wezwanie na przesłuchanie w dniu 21.11.2005r.

Pan Stefan Aleksiuk: czynności sprawdzające w Policji trwają do 30 dni, na podstawie zebranych materiałów Prokurator wszczyna śledztwo lub umarza postępowanie i przesyła pismo wyjaśniające.

Pan Ryszard Borowski wyraził swoje wątpliwości, ponieważ do Gminy Koneck najpierw wpłynęło zawiadomienie o wszczęciu postępowania.

Pan Ryszard Kobus odnośnie pytania 2.
Zarząd upoważnił do reprezentowania w postępowaniu odwoławczym mnie i Pana Marka Ziemińskiego. Obecni również byli: Pan Piotr Napiórkowski – Prawnik i Pan Przemysław Jankowski - Przewodniczący Komisji Przetargowej.
W wyniku rozstrzygnięcia przetargu na wykonawcę II etapu kanalizacji firma PEKUM wniosła protest, aby unieważnić wybraną ofertę. Zarząd uznał protest za bezzasadny i odrzucił go. Firma ta odwołała się do Urzędu Zamówień Publicznych. W dniu wczorajszym zespół arbitrów składający się z 3 osób unieważnił przetarg w całości. Wniosek Firmy PEKUM był inny, więc firma odwołująca nie ma satysfakcji. Werdykt był niejednogłośny. Koszty do poniesienia będą, ale w czasie czytania werdyktu nie sposób było zapamiętać. Obu stronom przysługuje prawo wniesienia skargi do sądu.

Pan Ryszard Borowski: Czy Pani Hofman jest w bliskiej rodzinie z Panem Przewodniczącym Doligalskim.

Przewodniczący Zgromadzenia: tak jest to moja córka Agata Hofman, jest właścicielem połowy budynku, w której znajduje się biuro Związku.
Dziękuję za wieloletnią pracę Panu Nawrockiemu Przewodniczącemu Zarządu Związku Gmin za wytrwałość i za to, że nie wycofał się z pełnionej funkcji. Chciałbym abyśmy dotarli do końca kadencji a co będzie dalej zobaczymy. Gratuluję Wójtom i Burmistrzom, którzy przyczynili się do tak dużego dorobku Związku. Dziękuje wszystkim, mediom, prasie i tym którzy są przeciwni.

Pan Ryszard Borowski: szanuje wszystkich i ich prawo do głosu. Odnośnie ciężkiej pracy Wójtów i Burmistrzów mam inne zdanie. Zaprasza się do pracy w sposób tendencyjny. Najważniejszym czynnikiem jest jawność działania. Musi nastąpić zmiana mentalności
i zawiązać się nić zaufania pomiędzy kolegami, którzy chcą działać. W głosowaniach widać walkę wewnętrzną, ale zaczyna być coraz lepiej, choć zasadnicze uchwały wciąż nie są podejmowane. Jak jest wszystko w porządku nie ma się co obawiać kontroli RIO, NIK, UKS czy prokuratury.

Z uwagi na brak dodatkowych Pytań Przewodniczący Zgromadzenia zakończył posiedzenie o godz. 1831.
Na tym protokół zakończono.



Protokołowali: Anna Komorowska
Przemysław Jankowski


strzałka do góry