ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim


BIP > Komunikat



Protokół z posiedzenia Zarządu ZGZK w dniu 10.04.2007r.

Ad.1.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu Związku przywitał zebranych.
Na podstawie listy obecności ( załącznik nr 1 do protokołu ) stwierdził quorum.
Ad.2.
Pan Przewodniczący zaproponował aby w przyszłości punkt dotyczący przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia Zarządu ZGZK umieszczać przed punktem sprawy wniesione.
Następnie zapytał czy ktoś wnosi zmiany do proponowanego porządku.

Wobec braku uwag Przewodniczący Zarządu poddał porządek pod głosowanie.
Porządek został przyjęty jednogłośnie.
Ad.3.
Na protokolanta jednogłośnie wyznaczono Annę Komorowską.
Ad 4.
Ustalono termin posiedzenia Zgromadzenia Związku Gmin Ziemi Kujawskiej na dzień 30.04.2007r. godzina 1300.
Do proponowanego porządku obrad wniesiono następujące punkty:
Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia statutu ZGZK.
Podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji statutowej.
Podjęcie uchwały w sprawie powołania międzygminnej straży ekologicznej
Podjęcie uchwały w sprawie lustracji skarbnika Związku Pani Aliny Kulik

Ad.5.
Pan Andrzej Nawrocki – burmistrz Miasta Nieszawa – poinformował, że na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego stwierdzono, iż w 2011 roku tylko dwa składowiska odpadów komunalnych będą spełniały kryteria. To jest składowisko w Machnaczu i składowisko w Służewie. Gdyby do tego czasu nie zmieniło się nic to UM zapisze te dwa składowiska w programie rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. Pozostałe, które funkcjonują będą funkcjonowały do momentu wygaszenia bądź będą traktowane jako zwykłe zadania i gminy będą kombinowały co zrobić. Cały problem polega na tym, że składowisko w Machnaczu obsługuje głównie Włocławek. Gminy powiatu włocławskiego mają swoje składowiska w Lubaniu i Kowalu. Podobnie jest w powiecie radziejowskim. Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Pan Reszkowski nic nie narzuca, ale jeśli chcą dołączyć do kryteriów to mogą to zrobić. Dla całego województwa kujawsko-pomorskiego jest 11 składowisk z tego 6 spełniających kryteria szczególnie liczby mieszkańców, 5 nie spełnia wymogów ale ze względu na rozmieszczenie są brane pod uwagę. Jeżeli mamy się związać z Machnaczem to musi być deklaracja właściciela czyli Włocławka. Opinie były różne.
Teraz opłata ekologiczna wynosi około 15 zł za tonę. Rozważana jest w wersji optymistycznej – 75 zł/tonę i w wersji pesymistycznej 100 zł/tonę. Dąży się do zwiększenia recyklingu i segregacji. Potrzebne było by wspólne spotkanie z przedstawicielami powiatu radziejowskiego i wspólne rozmowy. Istnieje potrzeba stworzenia kompleksu, który będzie spełniał wymogi przyjmowania, segregacji, kompleksowego zagospodarowania odpadów. Jest program na zasadzie grandów- 15 składowisk na terenie Polski będzie objętych grandami aby były wzorcowymi. Zgłoszone do tego programu zostało nasze składowisko. Tam też są kryteria: ilość odpadów, osady pościekowe, ogólnie kompleksowa gospodarka odpadami. Patrząc na spojrzenie Urzędu Marszałkowskiego i pewne profity z tego płynące powinniśmy spotkać się z wójtami, burmistrzami i starostą powiatu radziejowskiego.

Pan Piotr Marciniak- Wójt Gminy Waganiec- poinformował, że generalną zasadą nie jest tworzenie składowisk tylko kompleksowe tworzenie zespołów unieszkodliwiania.

Pan Andrzej Olszewski- Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski- stwierdził, że nie ma co się dziwić, iż społeczność Służewa będzie przeciwna skoro nie widzi dla siebie żadnych korzyści tylko jeszcze bardziej rozszerzone składowisko, zniszczone drogi, większy transport samochodowy.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Składowiska EKOSKŁAD Sp z o.o. – w odpowiedzi stwierdził że:
po pierwsze około 120 tysięcy trafia ze składowiska samej opłaty ekologicznej do gminy, około 50 tysięcy złotych podatku lokalnego i do tej pory jeśliby trafiała połowa z tego na ten teren to 700-800 złotych było by na poprawę infrastruktury. Na dzień dzisiejszy tylko tę dziurę zasypujemy, nie prowadzi się segregacji w takim stopniu jakby to było możliwe gdyby powstała sortownia z prawdziwego zdarzenia. Dzięki temu spowolniono by zapełnianie się kwatery i dla gmin najważniejsze zmniejszyłaby się opłata ekologiczna. Przed gminami za niedługi czas stanie taki obowiązek że będą płacić takie kary za nie segregowanie odpadów. Poza tym z 13 czy 14 osób pracujących na składowisku 10 jest mieszkańcami Służewa.
Należy zrobić wszystko technicznie i technologicznie aby zmniejszyć uciążliwość dla mieszkańców.
Urzędowi Marszałkowskiemu chodzi o wskazanie miejsca do finansowania z funduszy europejskich i zapisanie daje możliwości ale nie gwarancję.
Pan Andrzej Olszewski- Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski- zaproponował aby jak najszybciej zorganizować spotkanie ze starostą bo z tym wiąże się sprawa ewentualnej współpracy z firmą Pana Wituskiego bo po co zlecać coś komuś skoro mamy dostać na to pieniądze, lub może z drugiej strony może lepiej wydzierżawić teren jeśli nie mamy pewności, że otrzymamy środki na inwestycję.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa – zaproponował aby powołać skład 3 osobowy do przygotowania stanowiska, projektu w sprawie współpracy z firmą Pana Wituskiego i jeszcze raz w tym gronie rozważyć propozycję. Wejście tej firmy jest potrzebne.

Pan Marek Ziemiński - Wójt Gminy Zakrzewo – zapytał czy firma Pana Wituskiego chce podjąć działalność gospodarczą na terenie naszego składowiska w zakresie odzysku surowców z odpadów niesegregowanych.

Pan Mariusz Moneta - Radca Prawny Związku – wyjaśnił, że firma Ekoskład dzierżawi grunt na podstawie dzierżawy zawartej na czas określony do końca 2007 roku. Od strony prawnej umowa dzierżawy zawarta z Ekoskładem powinna posiadać aprobatę zgromadzenia i powinna być podjęta uchwałą. Nie można też poddzierżawić gruntu na okres 10 lat skoro Ekoskład dzierżawi go na 3 lata.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa – stwierdził, że wydzierżawiającym będzie związek a aneksem zostanie zmniejszona powierzchnia wydzierżawiona spółce Ekoskład.

Pan Marek Ziemiński - Wójt gminy Zakrzewo – zapytał co więcej ponad nasz program gospodarki odpadami, jakie inne linie technologiczne, urządzenia związane z segregacją proponuje firma Pana Wituskiego. Po drugie jak daleko jesteśmy zaawansowani w przygotowanie przetargu na linie sortowniczą, czy są poprawione dokumenty, specyfikacja, szacunki inwestycji. Za mało uwagi poświęca się tematowi przed któtym stoimy, kto zajął się dokumentacją techniczną. Mówimy o gigantycznych pieniądzach, i po co ma robić firma to co my mamy za rok zrobić. Po co oni mają zarabiać i dlaczego my nie zajmujemy się własnym tematem.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa – stwierdził, że są to dwie niezależne rzeczy. Będziemy szli w kierunku zwiększenia segregacji odpadów na terenie naszych gmin. Odpady z dzwonów przywożonych z gmin są ręcznie przebierane przez ludzi na składowisku, podczyszczane. Gdyby nie wyszło z Wituskim to i tak będziemy musieli rozbudować linię o sito, bądź dodatkową linię.
Wniosek do Ekofunduszu został złożony i w tym tygodniu Ekofundusz ma wyrazić swoja opinię.

Pan Marek Ziemiński - Wójt Gminy Zakrzewo –stwierdził, że powinniśmy bardziej skupić się na swoim zadaniu bo wykonanie jego jest zagrożone.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Składowiska EKOSKŁAD Sp z o.o.- stwierdził, że rzeczywiście rozmawiamy o dwóch rzeczach. Pierwsza to rozwój selektywnej zbiórki który trzeba realizować a druga sprawa dotyczy tego, że na dzień dzisiejszy około 50 ton dziennie trafia odpadów nie segregowanych komunalnych, z czego 30% teoretycznie nadawało by się do wysegregowania. Do tego potrzebne są pieniądze bo spowolniłoby to zapełnianie kwatery i zmniejszyło opłatę ekologiczną. Dziś przychodzi ktoś kto ryzykuje własnymi pieniędzmi, bo warunek jest taki że
będzie sortował tylko to co przejdzie przez wagę spółki. Nie ma tu sprzeczności a my powoli realizujmy własne cele.

Pan Andrzej Olszewski- Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski- zapytał czy my możemy ograniczyć prowadzenie działalności temu podmiotowi, czyli tylko do tych śmieci które przejdą przez wagę.

Pan Mariusz Moneta - Radca Prawny Związku –stwierdził, że w umowie można zrobić wszystko ale ten podmiot nad nami góruje i znając trochę firmę można powiedzieć że prawdopodobnie nie jesteśmy w stanie skonstruować tak umowy aby do końca nas zabezpieczała.

Pan Marek Ziemiński - Wójt gminy Zakrzewo – zapytał, czy ktoś zrobił rzetelną analizę biznesową, analizę ekonomiczną.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa – stwierdził, że wpuszczając firmę na nasz teren nie ryzykujemy nic.

Pan Andrzej Olszewski- Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski- zapytał jak ma wyglądać procedura: to znaczy śmieci wjeżdżają na wagę , to zostaje firmie sprzedane, ona to selekcjonuje reszta trafia na kwaterę i czy w związku z tym firma świadczy dla nas usługę.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Składowiska EKOSKŁAD Sp z o.o.- odpowiedział, że będzie prowadzona do tego ewidencja w celu naliczenia opłaty ekologicznej i reszta trafi na kwaterę za darmo bo już wzięto raz za to pieniądze.

Pan Marek Ziemiński - Wójt gminy Zakrzewo – zaproponował zawiązanie partnerstwa publiczno-prywatnego z firmą Pana Wituskiego.
Pan Mariusz Moneta - Radca Prawny Związku- zasugerował aby sprawdzić czym ta firma się zajmuje i gdzie działa. Czy ta firma ma przedsiębiorstwo w ruchu czy tylko zdobywa poszczególne punkty.

Pani Alina Kulik- stwierdziła, że za odpad który zostanie po wyselekcjonowaniu, firma Pana Wituskiego powinna zapłacić naszej spółce.

Padła propozycja uczestnictwa w spotkaniu pod egidą starosty z zainteresowanymi gminami powiatu radziejowskiego.

Zadecydowano o zaproszeniu Pana Wojciecha Wituskiego na posiedzenie zarządu w sprawie dotyczącej wydzierżawienia gruntów na terenie składowiska odpadów komunalnych w Służewie.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu Związku- zapytał czy do porządku zgromadzenia wprowadzić projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie gruntu na okres powyżej 3 lat.

za głosowało – 2 osoby
przeciw – 0 osób
wstrzymały się od głosu – 2 osoby

punkt dotyczący przyjęcia w/w uchwały zostanie ujęty w porządku.


Ad.6.
Ustalono termin posiedzenia zarządu na dzień 27.04.2007r. godzina 8 30.

Zadecydowano o konieczności zatrudnienia pełnomocnika Zarządu ds. inwestycji i określono warunki naboru na stanowisko.

Wytypowano Panów: Cieślę i Olszewskiego do przeprowadzenia rozmów dotyczących zakupu działki rolnej o pow. 0,85 ha graniczącej za składowiskiem odpadów komunalnych w Służewie. Wyznaczono termin rozmów na dzień 27.04.2007r. godzina 800.

Zobowiązano Panią Skarbnik do sprawdzenia kosztów notarialnych.

Poruszono sprawę oświadczeń lustracyjnych.


Ad.7.
Pan Przewodniczący Zarządu zaproponował przyjęcie protokołu z posiedzenia Zarządu Związku w dniu 19.03.2007 r. bez czytania.
Protokół przyjęto jednogłośnie.


Ad. 8.
Pan Andrzej Cieśla zakończył posiedzenie o godz. 14 30.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Anna Komorowska.


strzałka do góry