ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim


BIP > Komunikat



Protokół z posiedzenia Zarządu ZGZK w dniu 16.05.2007r.

Ad.1.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu Związku przywitał zebranych.
Na podstawie listy obecności ( załącznik nr 1 do protokołu ) stwierdził quorum.

Ad.2.
Pan Przewodniczący zaproponował aby w przyszłości punkt dotyczący przyjęcia protokołu z poprzedniego posiedzenia Zarządu ZGZK umieszczać po punktach proceduralnych.
Jako punkt 5 Pan Przewodniczący zaproponował: rozmowa z Panem Wituskim, kolejny punkt zaproponowany to: prezentacja propozycji Pana Burmistrza Andrzeja Nawrockiego w obecności Starosty Aleksandrowskiego, dalsze punkty porządku obrad pozostały bez zmian czyli: rozstrzygnięcie konkursu na stanowisko pracy: Pełnomocnik Zarządu ds. inwestycji, sprawy wniesione, zakończenie posiedzenia.

Bo kilkuminutowej dyskusji porządek został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.
Na protokolanta jednogłośnie wyznaczono Annę Komorowską.

Ad 4.
Przewodniczący Zarządu zaproponował przyjęcie protokołu z posiedzenia Zarządu Związku w dniu 27.04.2007 r. bez czytania.
Protokół przyjęto jednogłośnie.

Ad.5.
Pan Andrzej Cieśla- Przewodniczący Zarządu - witamy Pana Wojciecha Wituskiego, Pan przyjechał aby złożyć propozycję Zarządowi odnośnie segregacji odpadów na składowisku w Służewie. Chciałbym aby był Pan łaskaw jednym zdaniem podać przyczynę swojej nieobecności na poprzednim posiedzeniu zarządu ja wprawdzie znam tę przyczynę z Pana wyjaśnień ale proszę o wyjaśnienia aby zarząd też był usatysfakcjonowany.

Pan Wojciech Wituski – Witam Państwa bardzo serdecznie i jak Pan Przewodniczący powiedział zgłaszałem, miałem bardzo ważną rzecz w firmie, zgłaszałem to mojej małżonce, która nie przekazała . Jest małe dziecko , dwuletni synek, zachorował , żona była sama, nie przekazała. Było to niefortunne wejście dla mnie. Chciałem serdecznie podziękować Państwu, żebyście umożliwili mi przedstawienie pewnej propozycji. Pozwoliłem sobie wziąć nasze broszurki, żebyście Państwo wiedzieli o czym ja będę rozmawiał. To jest hala, w której znajdują się urządzenia o których chcę rozmawiać. Widząc Państwa wysypisko wpadłem na pomysł, zobaczyłem pewnego rodzaju braki, moje uwagi, że chciałbym coś polepszyć w związku z tym ta moja wizyta. Składowisko, które Państwo posiadacie w porównaniu z obszarem w Niemczech jest to bardzo ładnie ogrodzone, jest to bardzo ładnie prowadzone. Byłem tam dwukrotnie z ludźmi z Niemiec i takie samo zdanie potwierdzili jeśli chodzi o czystość i kumulację odpadów. To składowisko, które Państwo macie to była taka moja pierwsza myśl żeby to jak najdłużej prowadzić jak najdłużej pociągnąć, zmniejszyć tę ilość śmieci, która jest i również odzyskiwać te rzeczy, które w Niemczech odzyskuje się przez kilka lat. Państwo Niemieckie oczywiście w porównaniu z Państwem Polskim aż tak rozwinięte nie jest. Dużo lepiej robią to Włosi , dużo lepiej przerabiają te śmieci.

Pan Andrzej Cieśla- Przewodniczący Zarządu – proponuję aby skoncentrował się Pan na tym co konkretnego na naszym składowisku zechciałby Pan zrobić.

Pan Wojciech Wituski –chciałbym aby z tego składowiska które istnieje i z tej hałdy odzyskać plastiki i folie. Chciałbym również odzyskiwać wszystko co będzie czyli kompost to są trawy, to są gałęzie. Odzyskuje się jak w tej broszurce jest pokazane duże rzeczy to są meble jak są wystawki, tapczany, szafy. Te wszystkie rzeczy przerabia się. Propozycję jaką bym miał to było by po kolei: przywiezienie sprzętu i odzysk. Zamierzamy jeśli Państwo pozwolą utworzyć halę, będzie ona betonowa wylana ze ścianami betonowymi, beton wysokości 6-8 metrów i na szybko przykryte, jak później będzie na to czas przykryjemy odpowiednim materiałem. Najważniejsza rzecz jaką chcemy zrobić to będą kontenery, kontenery na wysokości 4 metrów na rusztowaniach metalowych i po środku taśma, która leci z pewną częstotliwością , drga żeby te rzeczy które się przylepią było można wziąć i sortujemy na przykład plastiki. Kontenery byłyby ułożone w literę C, wrzucamy na krzyż te same materiały. W tych halach, które Państwu pokazałem to jest wysoko rozwinięta technika, te pomarańczowe rzeczy to są odczytniki, kosztu około 270-320 tysięcy jeden. Jest to kamera, która umieszczona jest nad taśmą, taśma biegnie i ta kamera ma za zadanie odczytać tylko i wyłącznie to co jej powiemy to znaczy żeby odstrzeliła tylko i wyłącznie te kanki bo my je potrzebujemy dlatego, że jest tu polietylen i polipropylen. Mamy jeszcze specjalną taśmę, która sortuje tylko polipropylen na jedną stronę i polietylen na drugą stronę. Tych odczytników mamy 18 sztuk razy 300 tysięcy euro jeden. W tej hali mamy około 160 taśm, są to taśmy metrowe, półtorametrowe, trzydziestometrowe w zależności od tego jakie potrzebujemy, obiekt jest cały czas zamknięty. Tam się sortuje styropian, folie, materace, rzeczy, których nie można odzyskać. Ja nie mówię o rzeczach bio, czyli gdzie mamy wszystko: bagno, gruszki, jabłka. Mówimy o śmieciach domowych małych i o śmieciach przemysłowych. Przed tym jak idą na taśmę są dwa bębny. Przed tym idą jeszcze magnesy, są to magnesowe, wielkie sztapy, które gdyby tam metal dostał się nagle, momentalnie ten metal wyskakuje do góry żeby nie popsuć tego bębna bo to jest olbrzymi bęben, który się kręci, te materiały musza spaść, to co potrzebujemy zostaje w bębnie, to czego nie potrzebujemy aby poszło na inna taśmę na dole. Mamy taśmę która leci ze wszystkimi plastikami a pod spodem mamy taśmę, która leci z większymi rzeczami. Osobno są mielone i to idzie do spalenia. Z materacy, folii, której nie potrzebujemy z papieru, którego nie możemy sprasować przetwarzamy masę do spalania. Ta masa przygotowana jest w dwu centymetrowych granulkach i to idzie do pewnych cementowni i innych zakładów. Mają one obowiązek od nas to przyjąć.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- przepraszam, że Panu przerwę, czy te firmy mają obowiązek, czy to jest w Niemczech ustawowo, bo u nas takiego obowiązku nie ma?

Pan Wojciech Wituski – tak to jest ustawowo. Cementowni i cegielnie duże są zobligowane do przyjęcia ustawowo tego towaru. W tej chwili tak jak i w Polsce Niemcy nakładają bardzo wielką wagę do uzyskania energii białej uzyskanej ze spalania śmieci, którą uzyskuje się w osiedlach. Jesteśmy niedaleko od lotniska i z lotniskiem mamy podpisane, że odbierają od nas 80% tej energii. Proszę o pytania.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – co ma Pan na myśli mówiąc o odzyskaniu śmieci ze składowiska?

Pan Wojciech Wituski – z przerażeniem patrzę jak rośnie góra śmieci u Pana Prezesa. Jest to niewiarygodnie szybko jest to dziennie tak jak Pan Prezes powiedział około 15-20 samochodów.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu –czy jest Pan zorientowana jaka ilość odpadów wpływa na składowisko?

Pan Wojciech Wituski – jestem zorientowany jest to około 200 ton na dzień.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ” - to znaczy między 15-16 tysięcy ton rocznie.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – przedstawię wątpliwość również naszych delegatów, że w pewnym momencie okaże się, że tych odpadów jest za mało żeby Pan miał przy tym pożytek. Czy nie ma niebezpieczeństwa takiego, że będą trafiały odpady z innych regionów?

Pan Wojciech Wituski – jeśli będzie za mało to będę myślał co tutaj zrobić, ponieważ to są duże koszty jak tu wspomniałem, to są milionowe nakłady. Skąd się wzięła ta myśl ja byłem zainteresowany pozyskaniem polietylenu i polipropylenu czystych jako związek chemiczny, ponieważ Państwa powiat nie jest w stanie zapewnić takich ilości jakie bym ja potrzebował, wpadłem na pomysł aby szkoda była aby się one tam marnowały, były składowane i przysypane piaskiem i druga myśl aby je odzyskać. Dlatego planowałem przywieść większe maszyny, ważące 200-300 ton z ramionami długości 30 metrów. Maszyny by wyszarpywały śmieci z pryzmy.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – 1) czy określił Pan minimalną wartość przerobu?
2) jak długo trwał by proces inwestycyjny aby uruchomić działalność?

Pan Wojciech Wituski – proces inwestycyjny może nastąpić w przeciągu 1 miesiąca, najwyżej 6 miesięcy, myślę że można przyjąć jako 3 miesiące. Każdy dzień jest dla mnie na wagę złota i potrzebuję tych odpadów do produkcji pewnego materiału konkretnie granulatu. Nie wiem czy jest to dla mnie opłacalne ale potrzebuję tego materiału. Jest mi jako firmie łatwiej robić coś na czym się znamy, jeśli posiadamy za mało folii to mamy jeszcze plastiki. Do tego potrzebne są maszyny i sprzęt, posiadamy maszyny, około 500-800 pojazdów różnego rodzaju. Był Pan Wiśniewski i Pan Zieliński i widzieli jak wygląda przerabianie.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- w jakim stopniu jest Pan udziałowcem w tej firmie?

Pan Wojciech Wituski – jestem właścicielem firmy i 100% udziałowcem. Jest nas 3 osoby, najwięcej mam ja dlatego, że dałem na to pieniądze. Dwa lata temu jako państwo Niemieckie mieliśmy problem bo płaciliśmy spalarnią, teraz zmieniła się technika. W tej chwili mamy duże zaplecze i uważam, że możecie się przy mnie dużo nauczyć. My nie będziemy robili niczego na czym się nie znamy. Nie będziemy improwizować a jeżeli zaskoczy nas jakaś rzecz i doświadczenie podpowie nam rozwiązanie problemu. Tworzenie tej hali kosztowało nas rok pracy przez 36 mechaników. Pół roku aby to wszystko uruchomić i zgrać. Wszystko wrzucane jest do leja, mielone, gniecione.

Pan Marek Ziemiński – Wójt Gminy Zakrzewo – minimalny okres działanie przedsięwzięcia, jaki to okres?

Pan Wojciech Wituski – 10 lat i prosiłbym o przedłużenie na okres 5 lat czyli najmniej 15 lat. Powierzchnia potrzebna to około 1,5 ha, pokazałem to miejsce po prawej stronie jak się wjeżdża na teren składowiska w Służewie. Są tam przedłużenia wody prądu i twardy teren.

Pan Marek Ziemiński – Wójt Gminy Zakrzewo – rozumiem, że wszystkie media potrzebne do budowy tych urządzeń to firma we własnym zakresie wykona, jak również bierze Pan pod uwagę podatki lokalne.

Pan Wojciech Wituski – tak.

Pani Wiesława Słowińska – Wójt Gminy Raciążek – rozumiem, że na samo dzień dobry to wszelkie prace będą wykonywali Pana ludzie z Niemiec czy Polacy.

Pan Wojciech Wituski- chcę się oprzeć na ludziach stąd przy stawianiu taśm, techniczni ludzie będą stamtąd. Chcę utworzyć miejsca pracy.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- jaki % odpadów będzie odzyskany a jaki trafi na kwaterę jako niemożliwy do wysegregowania?

Pan Wojciech Wituski- liczę około 50 % na początek. Jeśli mniej, nie jest to dla mnie specjalnie interesujące. W Niemczech nie ma w ogóle żadnych odpadów, tych których się pozbywaliśmy to około 30 % do spalarni. Teraz idzie to do cementowni i innych ośrodków gdzie uzyskują energię. Czyli ja jestem na zerze. My nie mamy jako takiego składowiska. Teren nasz jest 4 razy taki jak Państwa. Hala była budowana etapami mamy śmieci przemysłowe po jednej stronie i od ludzi po drugiej stronie. Śmieci przemysłowe to takie, które dostajemy od zakładów przemysłowych to znaczy tapczany, meble, lodówki. W Polsce są określane jako wielogabarytowe.
Jak dostanę tę zgodę od Państwa to trzeba pomyśleć jak to zrobić aby nie kupować śmieci w takiej ilości i aby tych z których nie da się już nic odzyskać nie przybywało gdzieś z boku. Chcę abyście Państwo traktowali mnie poważnie. Rozmawiam z ludźmi, którzy to robią, są to praktycy, ja ich bardzo szanuję i powiedzmy przywiozę ich maj- czerwiec.

Pan Marek Ziemiński – Wójt Gminy Zakrzewo – rozumiem, że Panowie prezesi Pan Wiśniewski i Pan rozmawialiście o założeniach tej przyszłej umowy dzierżawy bo to trzeba w biznesie określić jakie będą przychody, jakie będą koszty i w zasadzie to pytanie jest do Pana Wiśniewskiego bez szczegółów finansowych ale jakie Pan widzi korzyści nie tylko finansowe żeby ta firma weszła na nasze składowisko, jak i również finansowe ale nie chodzi o szczegóły. Proszę wziąć pod uwagę że Pan wie jakie są na dzisiaj obciążenia spółki i one prawdopodobnie jeśli chodzi o dzierżawę związaną z czynszem dzierżawnym to on nie ulegnie prawdopodobnie zmianie i również proszę mieć to na uwadze.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- najistotniejsze w tym wszystkim są dwa elementy. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w sposób drastyczny w najbliższym czasie zacznie rosnąć opłata za składowanie odpadów, unieszkodliwianie poprzez składowanie. Za ubiegły rok opłaty składowiskowej zapłaciliśmy 240 tysięcy złotych. W Polsce jest przyjęte zmniejszenie do 30 % poprzez segregowanie zmieszanych tak jest w Polskich standardach przyjęte. Jest to zmniejszenie tej opłaty o 72 tysiące złotych rocznie. To jest pierwszy zysk ekonomiczny. Drugi zysk to w granicach tych 5 tysięcy ton mniej znowu przyjmując te 30 % lądowałoby na kwaterze do utylizacji poprzez składowanie to znaczy spowolnienie zapełniana składowiska o 1/3 praktycznie. Dziś zapełnianie trwa 2 lata, ten czasookres wydłużyłby tę samą ilość o rok. Druga rzecz to że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że w projekcie nowej ustawy, która zacznie obowiązywać od 2008 roku gmina będzie właścicielem odpadu i zostaną na gminę złożone obowiązki związane z pozyskiwaniem tych organicznych odpadów i wszystkich historii związanych z selektywną zbiórką. Dziś zainwestowanie potrzebne jest znaczących ilości pieniędzy po to ażeby ruszyć z tym biznesem segregacji odpadów zmieszanych. W celu stworzenia inwestycji 15 % w formie kredytu trzeba byłoby dołożyć bo maksymalne dofinansowanie ze środków unijnych to 85 %. I takie są na dzień dzisiejszy historie, które przemawiają moim zdaniem za. Natomiast umowa między spółką a firmą Pana Wituskiego, to ja pod względem kodeksu spółek handlowych odpowiadam za to aby te decyzje były nie niekorzystne dla spółki bo nad moją głową prokurator rękę trzyma.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – mam pytanie do Pana Prezesa – fima zaczyna działalność 50% odpadów znika, 50% zostaje z tym domysłem, że będzie też z pryzmy uzyskiwać.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- gdyby to zaczęło być szybko to ja przez pół roku jestem w stanie jedną stroną funkcjonować. Gdyby to było szybko, gdyby te decyzje zapadły w ciągu kilku miesięcy, żeby decyzja była żeby od pół roku czy od miesiąca marca. Trzeba było by w takim wypadku wystąpić o pozwolenie tymczasowe na składowanie odpadów. Z tego co ja wiem to dokopywanie się do samego dna to nie ma sensu bo tam część tych śmieci, która trafiała z Warszawy to już były wstępnie przesortowane nie wiem czy byłoby to w tym układzie opłacalne.
Ja mogę odpowiadać za te cztery lata, które jestem, że tam były zmieszane odpady komunalne dostarczane śmieciarkami i wiem co mniej więcej może w tych odpadach być.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – nie o to pytam, pytam o rzecz pragmatyczną po pół roku składowane by było na jednej połowie.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- a w tym czasie tą drugą można opróżniać i sortować.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – a co potem?

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- mam nadzieję, że jeśli to sprawnie pójdzie to do równości wałów tą cześć kwatery się wybierze i na tym zamkniemy temat.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – po drugiej stronie będzie miał Pan ułożony ten balast nieużyteczny.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- dlatego albo trzeba wystąpić o zgodę na składowanie albo dokleić folie, ta która jest na dole zrobić część kwatery i składować już tam.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – pytam też o to, bo to nie odbędzie się bez kosztów w tym kontekście pytam. Nie można mówić tylko o korzyściach i zyskać ale trzeba wziąć po uwagę też drugą stronę.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- jeśli zapadnie decyzja o zapełnianiu kwatery i odzyskiwaniu z kwatery bo dopiero wtedy znajdujemy się w takiej sytuacji.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – bo nawet jeśli Pan będzie przerabiał te dopływające doraźnie na świeżo to Pan musi mieć zaplanowane co z tym balastem zrobić, żeby nie przykryć tamtych, które potencjalnie w przyszłości wpłyną..

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- ja myślę, że jeśli zapadnie ta decyzja to ona musi szybko zapaść.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – gdzie będzie składowana ta część?.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- są dwie możliwości, albo doczyścić tą kwaterę, która była przeznaczona na odpad organiczny i tam czasowo składować.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – i nadal jest na odpad organiczny.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- można moim zdaniem wystąpić o zgodę na składowanie i do roku czasu.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – i potem będzie Pan to wybierał z powrotem?.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”-nie wiem a może nie będzie takiej potrzeby.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa- tu już mi się wydaje, że za bardzo wybiegamy w przyszłość.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – to pytanie nie było skierowane ani przeciwko Panu Wituskiemu ani przeciwko tej koncepcji tylko było skorelowane z pytaniem do Pana Prezesa o korzyściach. Patrzmy też czy będą nakłady aby to realizować.

Pan Wojciech Wituski- to była moja dodatkowa propozycja.

Pani Alina Kulik – Skarbnik Związku – jaką ilość minimalną musiałby Pan mieć odpadów w skali roku do przerobienia?

Pan Wojciech Wituski- około 200 ton na miesiąc razy 12.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- pierwsza sprawa, że propozycja jest ciekawa i trzeba rozważyć propozycję. Z wypowiedzi Pana wynika, że jest Pan właścicielem bogatej firmy nie tylko w doświadczenia ale finansowo, którą stać na zakup takiego sprzętu i na zainwestowanie w tak krótkim czasie. Tylko musimy wziąć jedną rzecz pod uwagę. Pan mówi o minimalnej ilości śmieci, która jest potrzebna aby miał Pan jakiś zysk W ten zysk trzeba też wkalkulować koszty, które trzeba będzie ponieść. Oprócz stałych typu, ludzie, energia , awaria sprzętu, amortyzacja itd. To jest też czynsz , który trzeba będzie płacić nie wiem czy spółce czy związkowi. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że mówi tu Pan o takich minimalnych ilościach czyli jest to ta ilość, która jest teraz na wysypisko przyjmowana. Ale wiadomo, że każdej spółce zależy na maksymalizacji zysku. Maksymalizacja zysku to jest to zwiększanie dostaw. Zwiększanie dostaw żeby było z czego przerabiać i żeby było z czego odzyskiwać a później żeby sprzedawać. Załóżmy że teraz jest to 100% ta ilość, którą teraz przyjmujemy. Z tego 50% Pan odzyskuje i 50% trafia na kwaterę. Żeby zwiększyć zysk zwiększa Pan ściąganie śmieci z innego obszaru czyli jeszcze o 100% i 50 % z tych trafia na kwaterę i 50% z tych nowych czyli zapełnia nam się w tym samym tempie.

Pan Wojciech Wituski- Pan mnie pytał jak ja to przewiduję, uważam, że będzie to odzysk w 50%. Myślę, jednak że więcej, ponieważ ludzie tam dobierają większe elementy i dodatkowo odzyskamy biomasę.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu –pytania oscylują wobec obaw sprowadzenia śmieci z zewnątrz z innych gmin.

Pan Wojciech Wituski- to co powiedziałem, że jeżeli zobaczymy tych plastików na których mi tak zależy jest za mało i wiedząc, że jest taki zakład, który ma tylko plastiki jak Pan Waldowski i przywiozę od niego np. tylko czerwone i białe, ponieważ potrzebuję to do tworzenia granulatu.
Czy jesteście Państwo zainteresowani aby taki facet jak Wam pomógł i wszedł z takim doświadczeniem?

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- jak byśmy byli nie zainteresowani to byśmy pytań nie zadawali. Mi się wydaje żeby może tych śmieci na wysypisko więcej, może nawet z pół Polski sprowadzać ale jeden warunek: związek ma mieć zysk i jak najmniej na kwaterę abyśmy nie musieli budować nowej. My mamy mieć zysk np.: na inwestycje w tym powiecie, w naszych gminach i żebyśmy nie musieli szybko budować nowych kwater.

Pan Wojciech Wituski- złożyłem Panu Przewodniczącemu propozycję abyście Państwo przyjechali do mnie, podstawię bus, podstawię kierowcę i abyście Państwo zobaczyli jak to wygląda. Jest niewyobrażalne w jakiej robi się to skali, żeby to zmniejszyć, żeby to wydobyć. U nas w Niemczech było identyczne jak tu, składowiska były jeszcze gorsze. U nas jest zadbane, Pan prezes dba, jest to przykrywane. Wielkie pryzmy na których są składowane śmieci zaczynają rosnąć, rosną w tym sensie że tam są gazy. Po czasie stwiedzono że trzeba robić odwierty w ziemi na środku i wstawiać rury, wywietrzniki ponieważ by to wszystko wywaliło w powietrze. Stadion, który tam w Monachium pobudowali zaczął się chwiać. Czyli ta wielka technika też tam gdzieś nie zdała egzaminu.

Pan Janusz Wiśniewski – Prezes Spółki ,, Ekoskład ”- podstawowym warunkiem w umowie jest to żeby w przyszłości zawrzeć że np. limit możliwości składowania przez spółkę zajmującą się segregacją będzie 5 czy 8 tysięcy rocznie składowanych na kwaterę, jeśli tak się zdarzy bo tak jak powiedziałem to co ja tam widziałem to jest to technologia, która nie daje pozostałości w ogóle. 7,5 tony ma lądować na kwaterze rocznie i to byłby limit do którego Pan Wituski byłby zobligowany.

Pan Wojciech Wituski- mnie będzie zależało aby zejść do zera, bo to co wydobędziemy to sprzedamy.

Pani Wiesława Słowińska – Wójt Gminy Raciążek – ja mam takie pytanie mianowicie na samym początku była tylko i wyłącznie mowa o selekcji odpadów, dla mnie te rzeczy są naprawdę wirtualne i pytanie czy Pana działalność nie będzie działalnością konkurencyjną wręcz dla składowiska odpadów w Służewie bo już tutaj zauważyłam jest mowa o tym że Pan będzie też odkupował śmieci czy tylko i wyłącznie od Prezesa?

Pan Wojciech Wituski- te rzeczy będą odkupowane i przerabiane u nas a ponadto jak inne firmy będą chciały sprzedać a my jesteśmy odpowiednią firmą, która to robi przyjmiemy te rzeczy, które nam kwatery nie zapełnią a my jesteśmy je w stanie przerabiać.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – proponuję aby to wspólne spotkanie zakończyć wnioskiem. Będziemy mieć w czwartek informacje o tym jak funkcjonują takie składowiska i selekcja jak trwa w pewnych składowiskach odpadów ale myślę że byłoby wskazane aby na następnym posiedzeniu zgromadzenia wrócić do uchwały dotyczącej ewentualnej dzierżawy na okres 10 lat po obejrzeniu składowisk.
Czy ten prospekt jest Pana firmy?

Pan Wojciech Wituski – taki jestem jej właścicielem.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu –czy obecność Pana Wituskiego będzie pomocna na wycieczce po składowiskach?
Padła odpowiedź, że nie jest to konieczne.
Dziękuję Panu bardzo za przybycie.

Ad.6.
Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa- sygnalizowałem, że możemy uzyskać grand na postawienie pewnej instalacji na terenie naszego składowiska z Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa. Gdyby to nam wyszło to, to nam się udało mamy praktycznie spełniony cały łańcuch, załatwiłoby nam kompleksowo sprawy na terenie składowiska odpadów. Jak ja sobie to wyobrażam. Pierwsze nasze działania to segregacja u źródła i hala służąca do segregowania tych odpadów z selektywnej zbiórki . Drugi element to o czym mówił Pan Wituski dotyczące odpadów komunalnych. To co zostanie byłoby zagospodarowane w tym właśnie procesie. Ta cała linia czyli to co pozostaje: kompost, odpady organiczne, podsuszone odpady pościekowe, papiery to wszystko co by zostało poddane by było gazyfikacji, spalaniu plazmowemu, do instalatorów i sprzedawane jako prąd. W Polsce będzie takich grandów około 15. W niektórych województwach stało się, w niektórych będzie robione np. w Sokołach. Firma stawiająca wiatraki przygotowała już wstępną koncepcję zakładu konwersji odpadów w Aleksandrowie Kujawskim. Pokazane jest tutaj z grubsza jak to wszystko działa. Walka o to trwa w całej Polsce. Proponują oni konferencję ekologiczna w Aleksandrowie Kujawskim i proponowany program jest już umówiony. Miałoby być podpisane porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy ZGZK, Powiatem Aleksandrowskim a IBMiER z Warszawy, 23 stycznia Sokoły podpisały taką współpracę. Pokazane jest też jak te dokumenty przebiegały pomiędzy gminą Sokoły. Ten grand jest wartości około 25 mln złotych. Byłoby to umiejętnie wkomponowane to 10% od Pana Wituskiego jako nasz udział.
Jeśli zaakceptujemy propozycję to konieczne będzie wyznaczenie terminu konferencji. Należy ściągnąć telewizję, gazetę i będziemy mieć system od odpadów do energii odnawialnej. Musi być to zorganizowane z dystansem czasowym, koniec czerwca, początek lipca przed sezonem urlopowym.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – konkurentem jest poznańskie, są to środki krajowe trzy grandy są już rozdysponowane.

Pan Zbigniew Żbikowski – Starosta Aleksandrowski - list intencyjny zawiera tylko 2 punkty i 3 zdania.
Pan Starosta odczytał treść listu ( załącznik do protokołu ) .

Pan Zbigniew Żbikowski – Starosta Aleksandrowski – rozumiem, że do końca czerwca będzie rozstrzygnięty temat z Panem Wituskim, bo to jedno z drugim jest związane.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa- chodzi o to aby strona nasza była gotowa na to żeby dostarczać tę pozostałą część odpadów do przetworzenia.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – potrzebne by było stanowisko zarządu w tej sprawie, mam konkretny wniosek: zarząd związku jest zainteresowany przygotowaniami do takiej konferencji.

Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- prosiłbym aby powiadomić o spotkaniu komisji statutowej.

Pan Zbigniew Żbikowski – Starosta Aleksandrowski –w związku z pismami Pana Marszałka, które w trybie pilnym są tutaj przesyłane, chciałem kilka słów przekazać bo podzwoniłem po moich kolegach jak oni to robią. Ponieważ tego pisma nie kserowaliśmy odczytam je ponieważ mamy złożyć po jednej karcie projektu. To wszystko co będzie się działo złego, będzie na nas.
Prosiłbym bardzo żeby chociaż po jednym projekcie przedstawić. Prośba aby na poniedziałek na 10 00 w trybie pilnym z tymi kartami przyjechać i jeszcze jakieś wspólne stanowisko wypracujemy.

Ad.7.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – wpłynęły 2 oferty na konkurs. Oferta nr 1 wpłynęła w dniu 26.04, druga 30.04.
Pierwsza oferta wpłynęła od Pana Tadeusz Brzdęka zamieszkałego w Ciechocinku na ulicy Wołuszewskiej poprzedzona pismem.
Pan Przewodniczący odczytał treść pisma a następnie przedstawił załączniki mające wpływ na wybór kandydata.
Formalne wymagania zostały spełnione przez kandydata.




Oferta nr 2 wpłynęła 30.04 godz. 9 49 nadawcą jest Pan Krzysztof Kalitka z Otłoczyna.
Pan Przewodniczący odczytał treść pisma a następnie przedstawił załączniki mające wpływ na wybór kandydata.
Formalne wymagania zostały spełnione przez kandydata.

Następnie członkowie zarządu przesłuchali obydwu kandydatów.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu –proponuję poddać pod głosowanie kandydaturę Pana Tadeusza Brzdęka, kto z Państwa Członków zarządu jest za tym aby nawiązać stosunek pracy z Panem Brzdękiem:

za głosowały 3 osoby

Kto jest za kandydaturą Pana Krzysztofa Kalitki :

za głosowały 4 osoby

Na stanowisko Pełnomocnika Zarządu ds. inwestycji wybrano Pana Krzysztofa Kalitkę.

Ad.8.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu –proszę Państwa do Zarządu wpłynęła informacja Pana Radcy Prawnego mówiąca o statusie Pana Prezesa jako przedstawiciela do Zgromadzenia Związku. Pytanie było takie,, czy Prezes PUP ,, Ekoskład ” Sp. z o.o. z udziałem w całości objętym przez Związek Gmin Ziemi Kujawskiej może być jednocześnie członkiem Zgromadzenia Związku?. Odpowiedź jest taka, że nie można łączyć funkcji prezesa Spółki i członka Zgromadzenia.

Zarząd zobowiązał Radcę Prawnego do przygotowania opinii dotyczącej skutków nieprawnego łączenia obu funkcji na następne posiedzenie Zarządu.

Następnie Pan Przewodniczący przedstawił wyjaśnienia Prezesa Spółki ,, Ekoskład ” dotyczące skutków wynikających z wprowadzenia sortowania odpadów komunalnych zmieszanych.

Pan Andrzej Olszewski – Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski – proszę o przesłanie do Przewodniczącego Rady Gminy Aleksandrów Kujawski stanowiska odnośnie naszego delegata aby Przewodniczący mógł podjąć czynności do jego zmiany.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- ewentualnie Rada Nadzorcza Spółki ,, Ekoskład ” powinna odwołać Prezesa. Z czegoś musi zrezygnować jeżeli jego mandat już gdzieś nie wygasł. W momencie powołania być może na stanowisko przedstawiciela do zgromadzenia być może nie powinien być Prezesem Spółki ,, Ekoskład ”. Poseł Sosnowski w dniu wybrania na radnego powiatu stracił mandat w dniu wyboru.

Pan Andrzej Olszewski – Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski – wysłaliśmy do Pana Janusza Baranieckiego prezesa PWO ,, EKOBUD ” Modzerowo pismo domagające się dostarczenia dokumentów związanych z aktualizacją dokumentacji . Dla przypomnienia wpłynęła faktura do związku domagająca się zapłaty. Tego co było przedmiotem zlecenia nie otrzymaliśmy wobec powyższego sprawa pozostaje w zawieszeniu.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa- zadeklarowałem się, że zorientuję się w przyczynie niedostarczenia dokumentacji.

Pan Andrzej Nawrocki - Przewodniczący Zarządu – poinformował zebranych, że Zarząd WFOŚiGW w Toruniu wyraził zgodę na prolongatę ważności promesy do dnia 31 sierpnia 2007 r.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – proszę o przedstawienie na jakim etapie są sprawy związane z Ekofunduszem.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa- wniosek został uzupełniony i nic więcej Ekofundusz nie żąda.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- mam pytanie odnośnie odsetek, kto nas reprezentuje w sądzie i mamy wyznaczony termin rozprawy, czy przyjęto w ogóle nasza sprawę i odsetki jakie na dzień dzisiejszy od zapłacenia, bo jest to bardzo ważna sprawa.

Pani Alina Kulik – Skarbnik Związku – wyliczyłam odsetki do kwoty głównej czyli 323.892,24 zł, jest to kwota, o którą pozwał nas RemWil. Odsetki do końca maja wyniosą 97.195,96 zł łącznie 421.088,20 zł.
Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- kto nas reprezentuje, czy są już jakieś terminy wyznaczone, czy w ogóle przyjęto naszą apelację? Na apelację trzeba coś wpłacić bo z tego co słyszeliśmy reprezentuje nas niejaki Pan Szymański , który nie wiem czy ze Związkiem ma jakąś umowę? Czy on nas tak honorowo reprezentuje? Czy konsekwencje poniesie w razie czego?

Pani Alina Kulik – Skarbnik Związku –nie ma żadnej umowy zlecenia, dostał od nas Pełnomocnictwo na prowadzenie tej sprawy z RemWilem.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa- apelacja została złożona w terminie do Gdańska przez Sąd we Włocławku również z wnioskiem o zwolnienie o nie naliczanie opłaty sadowej. Odpowiedzi nie ma to znaczy należy domniemywać, że jest apelacja przyjęta. Do ostatecznego zakończenia tej sprawy został upoważniony mecenas Szymański.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – z Panem Szymańskim jest kontakt bardzo utrudniony.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa - gdy przegramy nie zapłacimy Panu Szymańskiemu nic. Jeśli wygramy on ściągnie swoje honorarium od tego kto przegra. Nie ma na to umowy spisanej.

Pani Alina Kulik – Skarbnik Związku – Pan Radca Prawny Pan Mariusz Moneta uzyskał informacje ze Sądu we Włocławku 20.02 została nasza apelacja wysłana do Gdańska z tym pismem o zwolnienie z opłaty a na wynik apelacji można czekać pół roku a nawet dwa lata.

Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu – trzeba by było Panu Monecie przekazać pilotowanie tej sprawy.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – przedstawił ofertę firmy progredi na szkolenie: ocena pracowników samorządowych i zaproponował aby zorganizować szkolenie zamknięte na ten temat.

Pan Ryszard Borowski – Wójt Gminy Koneck- zaproponował tego typu szkolenie z zamówień publicznych, szukanie tego typu szkoleń to nowe zadanie dla pełnomocnika.



Ad. 8.
Pan Andrzej Cieśla zakończył posiedzenie o godz. 11 37.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Anna Komorowska.


strzałka do góry