ABIP.pl logo

prowadzony przez:
Związek Gmin Ziemi Kujawskiej z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim


BIP > Komunikat



Protokół nr 7/07 z posiedzenia Zarządu ZGZK w dniu 19.07.2007r.

Ad.1.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu Związku przywitał zebranych.
Na podstawie listy obecności ( załącznik nr 1 do protokołu ) stwierdził quorum.

Ad.2.
Pan Przewodniczący odczytał proponowany porządek obrad.

Porządek został przyjęty jednogłośnie.

Ad.3.
Na protokolanta jednogłośnie wyznaczono Annę Komorowską.

Ad 4.
Przewodniczący Zarządu zaproponował przyjęcie protokołu z posiedzenia Zarządu Związku dniu 18.06.2007 r. bez czytania.
Po odczytaniu wniosków protokół przyjęto jednogłośnie.

Ad.5.
Pan Krzysztof Kalitka – Pełnomocnik Zarządu ds. inwestycji – stwierdził, że na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim była mowa o tym aby stworzyć realny projekt ścieżek rowerowych. Na mapie na ten moment zostało to rozbudowane, to jest coś w rodzaju koncertu życzeń. Życzono sobie aby ten projekt nabrał realnych kształtów aby po prostu doprecyzować mapy, gdzie gminy zadeklarują gdzie mają środki na wykup gruntów, że jest to realne do wykonania i na taką część złożyć ten wniosek. Ta mapa to nie jest to, chodzi o to aby stworzyć coś co będzie możliwe do wykonania w danym czasie co wiemy, że zrealizujemy, co damy radę zrealizować.

Pan Marek Ziemiński – Wójt Gminy Zakrzewo – zapytał czy w ramach tego projektu można liczyć na to, że znajdą się pieniądze na wykup gruntów?

Pan Andrzej Olszewski – Wójt Gminy Aleksandrów Kuj. – odpowiedział, że są na to środki , są to koszty kwalifikowane tylko że wartość wykupu nie może przekraczać 15 czy 20 % całej inwestycji, są tu pewne określone normy. Rozumiem, że po to powstał ten szerszy obraz żeby pokazać że my chcemy te krótkie odcinki zrobić, które wcześniej wykazywaliśmy w projekcie. Tutaj nigdy nie mówiliśmy o tym, że będziemy robić 158 km tylko będziemy robić 22 km o których mówiliśmy na pierwszym spotkaniu gdzie gminy już się zadeklarowały i chodzi dzisiaj o uszczegółowienie tych 22 km. Natomiast aby pokazać zasadność budowy 22km w powiecie którego może ktoś nie znać, aby pokazać to na tle całego powiatu. Trzeba się zastanowić kto będzie beneficjentem bo jeżeli mamy to robić przez ZGZK to właścicielem tych ścieżek rowerowych przez 5 lat jako beneficjent będzie Związek Gmin Ziemi Kujawskiej, który będzie musiał 22 km administrować, pilnować żeby były nie uszkodzone, inwestować potem w ewentualne naprawy tych ścieżek.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – stwierdził, że konieczne tu będą stosowne porozumienia i że dużym problemem będzie Szlak Nadwiślański.

Pan Marek Ziemiński – Wójt Gminy Zakrzewo – poinformował, że w latach 2007-2008 gmina Zakrzewo nie ma możliwości realizacji tego tematu z uwagi na trudności natury prawnej. Gmina nie ma gruntów i nie zakłada też wykupu małych cząstek od rolników.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa – stwierdził, że nie będzie problemu z wykupem działek do granicy Nieszawy pod ścieżki rowerowe.

Pan Andrzej Olszewski – Wójt Gminy Aleksandrów Kuj. – zaczęliśmy rozmowy z projektantem dotyczące koncepcji tych ścieżek i część tych koncepcji ścieżek zostanie sfinansowana z pieniędzy zewnętrznych bo jest taka możliwość, natomiast część nie. Trudno część Konecka sfinansować z tych pieniędzy zewnętrznych bo to ma być szlak doliny Wisły w związku z tym nie ma możliwości. Jestem umówiony z projektantem za 2 tygodnie, z tym który ma wstępnie przygotować koncepcje i myślę, że może wystosować takie pismo do Marszałka, że opracowujemy koncepcję przebiegu tych 22 km i bliższe wiadomości będą dopiero wtedy. Termin opracowania koncepcji to 31 październik br.

Pan Krzysztof Kalitka – Pełnomocnik Zarządu ds. inwestycji – wyjaśnił, że wniosek był składany na 55 km ścieżki rowerowej w związku z czym koszty opracowania koncepcji wzrosną i gminy będą musiały znaleźć środki na ten cel.

Wniosek nr 1 : Zarząd zdecydował o wystosowaniu do Marszałka pisma informującego o trwających pracach ( przygotowywanej koncepcji ) dotyczących ścieżek rowerowych.


Pan Andrzej Olszewski – Wójt Gminy Aleksandrów Kuj. – jednym z projektów jest też strefa gospodarcza która ma być usytuowana wstępnie w gminie Aleksandrów Kujawski. Przygotowywany jest list intencyjny skierowany do wszystkich wójtów i burmistrzów z prośbą o żywe zainteresowanie tym żeby ta strefa powstała, chodzi o to aby wykazać lokalne oddziaływanie. Jest to strefa 30 ha w Ośnie, zbierane są deklaracje od przedsiębiorców, którzy zainteresowani są osadzeniem swoich przedsiębiorstw ( małych i średnich ) w tym miejscu.

Ad.6.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu Związku przypomniał zebranym o tym, iż na poprzednim posiedzeniu padały wnioski aby Pan Wituski uwiarygodnił swoje możliwości finansowe i gospodarcze jednakże oczekiwano od Pana Wituskiego informacji nie do końca precyzując o jakie konkretnie chodzi. Aby zacząć konkretne rozmowy czy to z Panem Wituskim czy z kimkolwiek, trzeba określić nasze oczekiwania. Jak wygląda nasza możliwość finansowania budowy kompleksu związanego z selekcją odpadów, zdaje się że posiadane środki będą nie wystarczające?. Na linię z halą mamy 900 tysięcy złotych ale brakuje nam na pełną realizację całego zadania.

Pani Alina Kulik – Skarbnik Związku – w harmonogramie na rok 2007 mamy w budżecie środki na budowę hali i linii w kwocie 900 tysięcy do pozyskania z EF oraz na nadzór inwestorski i vat w sumie jest to 120 tysięcy zł oprócz 900 tysięcy to co jest na halę i linię. W związku z dodatkowymi elementami trzeba będzie poczynić zmiany w budżecie jeszcze w 2007 roku.

Pan Marek Ziemiński – Wójt Gminy Zakrzewo – przypomniał, że program który mamy od 4 lat jest w części zrealizowany i kilkakrotnie Pan wójt prosił o zajęcie się tym tematem . To zadanie musi być skończone bo jak nie to do zwrotu są pieniądze już raz darowane. Mówienie o Panu Wituskim to jest temat obok, równoległy ale w dalszym ciągu powinniśmy się zająć skończeniem tego co już raz zaczęliśmy.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – zgodził się z uwagą przedmówcy ale dodał, że wytworzyła się inna sytuacja zewnętrzna bo od 01.01.08r. nastąpi drastyczny wzrost opłaty za składowanie odpadów i drugi element to sprawa konferencji i podpisanego porozumienia.

Pan Andrzej Nawrocki – Burmistrz Miasta Nieszawa – stwierdził, że zgadza się z tym, iż nie można naszej inwestycji zaniechać ale ona załatwia tylko pewien etap. Pan Nawrocki zawoził dokumenty na żądanie EF w które trzeba było uzupełnić o sito dwufrakcyjne bo EF musi się pochwalić pewną efektywnością inwestycji. Pani która opiniuje nasz wniosek ma zrobić to co do niej należy a potem te materiały idą do biura prawnego, księgowości i praktycznie odpowiedź będziemy mięli gdzieś w połowie sierpnia. Pan burmistrz zapytał panią Lasotę czy związek może warunkowo przygotować specyfikację i ogłosić przetarg. W odpowiedzi usłyszał że zasadniczo tak ale po dostosowaniu się do wytycznych opublikowanych w internecie.

Pan Krzysztof Kalitka – Pełnomocnik Zarządu ds. inwestycji –poinformował, że Pani Lasota przed pójściem na urlop nie zdążyła załatwić naszej sprawy. Zamiana sita jednofrakcyjnego na dwu już podnosi koszty. Pan Kalitka poinformował, że czeka na odpowiedź czy rozbicie zadania na dwie części gdzie sito dwufrakcyjne będzie w drugim przetargu jest do zaakceptowania przez EF.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – przypomniał, że już wcześniej uzyskaliśmy na zadane pytanie odpowiedź bo poprzednio EF nie zgodził się na wyłączenie pewnych elementów tylko chciał cały etap. Jest to zasada EF.

Wniosek nr 2 : Zarząd zdecydował o tym aby wstrzymać się z ogłaszaniem przetargu i poczekać na oficjalne stanowisko EkoFundusz odnośnie wniosku złożonego przez Związek.

W dalszej części spotkania zadecydowano o wyjeździe do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego do Warszawy w sprawie podpisanego porozumienia dotyczącego stworzenia zakładu konwersji odpadów na składowisku w Służewie oraz o postaraniu się o poparcie dla naszej idei od gmin sąsiednich z poza naszego powiatu.

Ad.7.
Pan Andrzej Cieśla – Przewodniczący Zarządu Związku - poinformował o roboczym spotkaniu z udziałem Pana Burmistrza Nawrockiego, Pana Starosty, Pana Prezesa Ekoskładu, Przewodniczącego Zgromadzenia na którym stwierdzono, że warto by było określić w stosunku do Pana Wituskiego swoje oczekiwania i dlatego też powstał projekt umowy dzierżawy z Panem Wituskim.

Wniosek nr 3 : Zarząd zdecydował o tym aby Pan Wituski uzupełnił i doprecyzował informacje tj: jaki podmiot gospodarczy będzie podpisywał umowę( pełna nazwa i adres), jaka jest jego forma prawna, dokument poświadczający rejestrację wraz z zakresem działalności gospodarczej, wskazaniem właściciela i osób upoważnionych do podpisywania umów oraz zakres przewidywanej inwestycji: parametry planowanych budynków ( powierzchnia zabudowy, wysokość, powierzchnia użytkowa, czy będą trwale związane z gruntem), opis technologii technologicznej ( wykaz elementów składowych wraz z podstawowymi parametrami, maksymalna wydajność linii jako całości ).

Po wstępnej obróbce umowa dzierżawy z Panem Wituskim ma zostać przesłana do członków zarządu.

Pan Piotr Marciniak – Wójt Gminy Waganiec – poinformował, iż Komisja Statutowa zakończyła swoje prace nad projektem statutu dla Związku.

Ustalono, że projekt statutu ma być rozesłany do gmin z prośbą o wyrażenie opinii na temat projektu.


Ad 12.
Pan Andrzej Cieśla zakończył posiedzenie o godz. 12 55.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała: Anna Komorowska.


strzałka do góry